Rusia scoate o nouă victorie mare din joben, echipa lui Trefilov e foarte aproape de semifinalele Europeanului

Lead.ro 2 decembrie 2018

Campioana olimpică Rusia a rezistat cumva în fața Muntenegrului, a câștigat și al doilea meci tare al Grupei B și are toate șansele să ajungă în semifinalele de la Paris.

*

Ajunși în sala din Nancy după două victorii total diferite în prima etapă – Rusia în complicata deschidere cu Franța, Muntenegru cu mai slab cotata Slovenie -, Trefilov și Per Johanson, cunoștința noastră de la CSM, au pus la cale un adevărat meci de șah (dacă la șah ai avea voie să dai cu adversarii de parchet).

Muntenegrencele, cu Jaukovic, Bulatovic și Mehmedovic (declarată cea mai bună jucătoare a meciului) în zilele lor bune, au început tare, s-au distanțat din start la 4-1 și 5-2, înainte ca apărarea Rusiei să priceapă ceva din combinațiile de pase ale atacului advers. Când s-au mai prins cum stă treaba, elevele lui Trefilov au intrat și ele în meci, au egalat la 6 și chiar au preluat, pentru un scurt moment, conducerea. Dar finalul reprizei a fost tot al campioanelor din 2012, care-au arătat și sclipiri individuale, dar mai ales disciplină tactică. Legate parcă cu ață una de cealaltă, muntenegrencele s-au apărat excelent și au obligat Rusia, o echipă care de regulă îți umple poarta de goluri, să dea din coate pentru fiecare aruncare.

Că rusoaiecele au intrat la vestiare cu doar două puncte de recuperat, asta nu face decât să dovedească calitatea din atacul Rusiei. Dacă multe echipe de la acest European ar fi căzut și mai mult în spate, campioana olimpică a rămas în joc.

A făcut la fel și în repriza a doua, deși Muntenegru, a condus mereu și chiar a avut câteva șanse să se desprindă. N-a reușit s-o facă și a plătit cu două puncte (esențiale) pentru asta.

Rusia a trecut la conducere abia cu două minute înainte de final, la 23-22, deși juca în inferioritate, și a fost la un pas să închidă meciul chiar acolo, când muntenegrencele au făcut forțare pe următorul atac. Numai că tocmai Trefilov, care e în stare să-și certe jucătoarele și la masa de prânz, a făcut o boacănă de zile mari: a cerut un timeout nepermis, a fost eliminat două minute (evident, sancțiunea a trecut la una dintre jucătoare) și mingea a fost returnată adversarelor, care au egalat imediat și au intrat în ultimul minut în superioritate numerică.

Însă Rusia a dovedit încă o dată că are nervii tari, a marcat pe-o succesivă purtată în cinci jucătoare, s-a dus la 24-23 și a recuperat mingea la ultimul atac, când Muntenegru căuta să ia măcar un punct dintr-un meci pe care putea – și poate că trebuia – să-l câștige.

Salvat de handbalistele lui, Trefilov are toate motivele să fie mulțumit. Aceste două victorii în primele două meciuri asigură Rusiei nu doar calificarea din Grupa B, dar și 4 puncte valoroase în Main Round.

Muntenegru – al cărei antrenor secund a rămas, la fel ca anul trecut, același Adrian Vasile, secundul lui CSM  – și Franța – care s-a răzbunat astăzi pe Slovenia (30-21) după necazul din prima zi – se vor bate în ultima etapă pentru două puncte esențiale în ecuația grupei principale. Pierzătoarea nu va mai avea dreptul să se gândească la medalii.

În celelalte două meciuri ale zilei, Danemarca a bătut clar Polonia, ca să-și asigure astfel calificarea mai departe, iar Suedia, care a avut ghinion să piardă în primul meci cu Danemarca – ratând de la șapte metri la ultima aruncare a meciului –  a trecut acum în ultimul moment de Serbia.

După rezultatele de azi, Grupa A devine și ea ceva mai clară: Polonia e ca și eliminată, Suedia se va califica probabil cu două puncte în Main Round, iar Danemarca și Serbia se vor certa pentru alte două puncte mari. Cu o victorie, nordicele vor duce patru puncte în grupa principală; dacă nu va câștiga, Serbia nu va mai avea șanse la semifinale.