Schlechte Woche: Bayern pierde cinci puncte în patru zile, înfrângerea de la Berlin lasă ușa deschisă urmăritoarelor

Danny Coposescu 29 septembrie 2018

Între Niko Kovac și Berlin există o legătură veche și strânsă. Acolo s-a născut, tot acolo a făcut și primii pași în fotbal, în suburbia adormită Zehlendorf. Până să împlinească 20 de ani, „Bătrâna Doamnă‟ îi bătea deja la ușă. Nu, nu-i vorba de Juventus, ci de Hertha, care împarte porecla asta cu echipa italiană.

Cu peste 200 de apariții în tricoul albastru, Kovac rămâne un nume mare în istoria clubului. La fel și un anume Pal Dardai, coechipierul său între 2003 și 2006. Maghiarul și-a petrecut fix jumătate din viață la Hertha, întâi jucător, apoi căpitan, acum antrenor: o traiectorie asemănătoare cu cea a fostului coleg pe care l-a găzduit aseară. Măcar în linii mari. Pentru că Dardai nu s-a bucurat niciodată de prestigiul fostului coleg, iar singurele medalii semnificative din vitrina lui au fost câștigate într-o competiție care nu mai există (cupa ligii). Spre finalul carierei, a apucat măcar să guste ultima victorie împotriva marelui Bayern, un 2-1 în 2009.

Aproape un deceniu a trebuit să aștepte Hertha pentru următoarea. Dar a venit aseară, în sfârșit, cu Dardai pe bancă și cu Kovac adversar.

Hertha Berlin 2-0 Bayern München

Egalul cu Augsburg de la mijlocul săptămânii – „Englische Woche‟, cum i se spune în Germania – n-a îngrijorat-o prea mult pe Bayern. Cauza a fost clară: s-au ratat ocazii cât pentru trei meciuri. La fel și soluția – mai multă eficiență în fața porții. Ce s-a întâmplat pe Stadionul Olimpic însă e mult mai complicat. Într-o primă repriză groaznică, bavarezii n-au reușit nici măcar să ajungă în poziții din care să rateze eventual ținta. „O echipă care are vizibil probleme cu sine însăși,‟ i-a spus Benedikt Warmbrunn de la Süddeutsche Zeitung, și e greu să nu fii de acord. Toate compartimentele s-au defectat simultan în prima repriză la Berlin, iar asta ar trebui să provoace niște griji.

Nici măcar sextupla campioană, cu lotul ei vast superior, nu poate scăpa cu fața curată când atacul șomează izolat, mijlocul greșește cronic și apărarea pare complet nepregătită să facă față provocărilor. Jerome Boateng a ieșit cel mai șifonat după primele 45 de minute. Și e normal, de vreme ce el a făcut-o lată în careu la penaltiul acordat gazdelor (transformat de Ibisevic) și tot el a fost depășit ca un tir pe autostradă la faza din care a marcat de Ondrej Duda. „Nu prea e în regulă,‟ a recunoscut și Kovac după meci, când a venit vorba de prestația fundașului.

Însă aproape nimic n-a fost tocmai în regulă la Bayern până la pauză. Singura perioadă de joc ceva mai cumsecade a dus la contra de 2-0, iar asta sugerează deja o hibă sistemică, nu individuală. Aceeași impresie o lasă și lipsa oricărui deranj serios pentru defensiva berlineză în partea secundă. Jucătorii lui Dardai au cedat inițiativa, dar n-au avut de-a face cu vreun asediu în toată regula: doar câteva ocazii răzlețe – unele serioase, e drept, dar portarul Kraft a fost întrebuințat de cinci ori în total, iar asta din 25 de șuturi încercate de oaspeți. În contextul ăsta, hibele aparente în acel 1-1 de marți cu Augsburg cer altă evaluare.

Cum se și cade din partea unui antrenor la un astfel de club, Kovac rămâne liniștit: „Privesc lucrurile relaxat. Au fost erori și repet, trebuie să ne fructificăm șansele. Dar cei care o cunosc pe Bayern știu că nu vom accepta pur și simplu situația.‟ O situație care arată brusc (după începutul perfect de campionat) complet diferit: Herthei i-a lipsit un singur gol pentru a trece pe primul loc în Bundesliga, iar la finalul weekendului, alte trei formații ar putea ajunge peste Bayern. Dortmund, Bremen și Gladbach au oportunitatea să demonstreze că, după multă vreme, campionatul german propune din nou o adevărată cursă la titlu. Am mai auzit asta în trecut, chiar acum 12 luni. Dar de data asta, Jupp Heynckes are telefonul închis.