United evită măcar parțial o umilință la Southampton, Mourinho își pune iar fanii în cap

Danny Coposescu 2 decembrie 2018

Southampton n-a mai câștigat un meci de campionat de la 1 septembrie. Au trecut exact trei luni de la acel 2-0 pe Selhurst Park cu Palace, care rămâne de altfel singurul succes al unei formații care-l deprimă până și pe Mark Hughes. Fostul atacant al lui Man Utd e probabil singurul om din Anglia care poate concura cu Jose Mourinho la olimpiada de cătrănire. Cu atât mai mare a fost contrastul dintre cei mai morocănoși antrenori din Premier League și o confruntare enorm de distractivă între „Sfinți‟ și Man Utd, încheiată 2-2.

Sigur, nu-i de mirare că dispoziția portughezului a rămas proastă toată seara. După 20 de minute, ai săi erau conduși cu 2-0 de un adversar care a marcat în total patru goluri pe St. Mary’s. Stuart Armstrong, o adevărată revelație adusă de la Celtic în vară și Cedric Soares, cu o lovitură liberă de generic, au lăsat lumea cu gura căscată. Nici măcar Hughes sau fanii din tribune n-au știut cum să reacționeze la imaginea bulversantă a unei mingi în plasa adversă, de parcă uitaseră cu ce se mănâncă sentimentul copleșitor din piepturile lor.

Ce-au trăit până la pauză e însă mult mai familiar. Sub privirea ucigașă a lui Mourinho, Marcus Rashford s-a dezmeticit după startul groaznic și a început să alerge. Nu s-a oprit decât după ce United egalase, în principal datorită lui. Romelu Lukaku – care trecea printr-o secetă comparabilă cu cea a lui Southampton – și Ander Herrera au fructificat munca sa asiduă.

Asta nu înseamnă că norii s-au risipit pe bancă în partea secundă. Fiecare pasă greșită, centrare nereușită sau șut ratat a provocat grimase și nevricale tot mai pronunțate. N-ai cum să nu observi iritarea evidentă pe care i-o provoacă grupul ăsta lui Mourinho (și dacă ai vrea, prim-planurile obsesive nu te lasă). E clar că plusul unei partide ritmate oferită în sfârșit de United nu-l încălzește cu nimic. Dimpotrivă, lipsa de control și desfășurarea deschisă îl scoate probabil din sărite mai mult decât un eșec.

Așa vor interpreta mulți suporteri rezultatul ăsta: ca eșec, în ciuda revenirii. Southampton a început etapa pe o poziție retrogradabilă și tot acolo o și încheie. Doar pentru că Man Utd n-a devenit n-a trăit umilința cu care era amenințată în minutul 20, nu înseamnă că există ceva de sărbătorit.

Pe Etihad, lucrurile au fost ceva mai potolite. Man City a fost necaracteristic de tăcută în victoria cu 3-1 împotriva lui Bournemouth. Ar fi exagerat să spunem că echipa lui Eddie Howe i-a dat emoții serioase campioanei, dar scorul era egal la pauză, după ce Callum Wilson a înscris cu singurul șut pe poartă de oaspeți. O primă repriză începută bine de reușita lui Bernardo Silva s-a stins pe parcurs, înăbușită de o apărare în cinci oameni și o disciplină admirabilă.

Ca de obicei însă, City a găsit rapid o cale. În sensul ăsta, Sterling și Sane sunt așii din mâneca scumpă a lui Guardiola. Ei aduc mereu haosul fatal pentru abordări ca cea a lui Bournemouth. Primul a ajuns azi în fruntea clasamentului de marcatori, o propoziție pe care puțini ar fi îndrăznit s-o gândească acum doar două sezoane, darămite s-o spună cu voce tare. Al doilea e dinamită pură, un valvârtej din care vezi doar claia de păr înainte să zboare pe lângă tine cu mingea parcă lipită de gheată. Când are și prezența de spirit necesară pentru a pune goluri pe tavă colegilor, cum a făcut azi pentru Gündogan, aproape că îți câștigă partida de unul singur – și titlul, dacă echipa continuă în felul ăsta.

Leicester poate spera și ea la lucruri mari, după un 2-0 suveran contra lui Watford. Vardy și Maddison au încheiat socotelile din prima jumătate de oră și n-au mai rămas mulți care să-l conteste pe Claude Puel. Francezul șade bine în apropierea locurilor de Europa League și „Vulpile‟ sunt neînvinse din octombrie încoace.

La retrogradare rămâne înghesuială mare. Burnley, de nerecunoscut sezonul ăsta, mai are puțin și își egalează totalul de înfrângeri din ediția trecută. A noua a venit la Crystal Palace, un 0-2 derizoriu. Nici lui Huddersfield nu-i merge mai bine, învinsă acasă de Brighton cu 2-1, iar seria bună a lui Newcastle s-a încheiat într-un 0-3 pe St. James’ Park cu West Ham.