Barcelona știe ceva fotbal și fără Messi, PSG își salvează pielea chiar pe final, Dortmund nu se poate opri din marcat: 4-0 cu Atletico!

Ciprian Rus 24 octombrie 2018

În patru zile vine primul „Clasico” în care, după mulți ani, nu-i vom avea pe Cristiano Ronaldo și pe Leo Messi. Cum se descurcă Real în campionat știm deja, cum se descurcă în Champions am văzut marți, întrebarea era ce va face Barcelona în primul ei meci – și cât de complicat! – după accidentarea la mână a lui Messi.

Fără Lloris pentru doar vreun sfert de oră, după o expulzare evitabilă, Tottenham tocmai ce-i ușurase presiunea Barcelonei, încasând golul de 2-2 la Einhoven, cu puțin înainte de fluierul final. La egalitate în prelungiri, meciul codașelor s-a jucat încă și mai intens decât în cele 90 de minute spectaculoase și ele: Kane cu două ocazii mari de gol, PSV cu una, dar scorul final însemna deja o mică victorie pentru celelalte două echipe din grupă, care urmau să se întâlnească pe „Camp Nou”.

Și doar 30 de minute au așteptat fanii Barcelonei răspunsul la întrebarea cum va fi fără Messi. Reținut, surprinzător pentru mulți, în lotul „blau-grana” după intersezon și introdus în teren, la fel de surprinzător, înaintea unor jucători aduși pe bani grei în Catalunya, precum Dembele sau Malcom, Rafinha a pus stângul în cel mai relaxat stil „messianic”, după o centrare spectaculoasă a lui Suarez, pentru a confirma și pe tabelă ceea ce era evident în teren: superioritatea campioanei Spaniei.

Harnică și disciplinată, Barca a lăsat puține șanse lui Inter – unul dintre rarele meciuri fără gol primit pentru catalani – și a avut ocazia să marcheze mai mult decât al doilea al lui Alba, pasatorul de serviciu pe vremea lui Messi. După prestația extrem de solidă a lui Juve de marți, Barcelona arată și ea că are resurse serioase să se bată la titlul Champions League. Chiar și fără Messi, dar mai ales cu el.

Napoli, „acasă” la Paris

În celălalt șoc al serii în Champions League, Napoli a ținut o lecție de fotbal pe „Parc des Princes”. Bară și gol în prima parte, revenire rapidă după egalarea parizienilor, și doar egalarea din prelungiri a lui Di Maria – ce execuție! – a mai salvat ceva din imaginea dezastruoasă a gazdelor în meciul de miercuri seară. Pentru Mbappe și Neymar, ambii discreți, urmează o deplasare infernală la Napoli. PSG e pe trei într-o grupă extrem de grea, iar încă un pas greșit poate fi fatal.

Liverpool, cu Salah în mare formă, a profitat din plin de seara proastă a lui PSG și, cu 4-0 împotriva Stelei Roșii, a trecut pe locul unu în grupă, cu 6 puncte. Băieții lui Klopp au și avantajul unui meci mai lejer etapa viitoare. Dacă bat și la Belgrad, sunt pe jumătate calificați în „primăvara” CL.

Șocul serii

Într-o seară plină de suspans în Champions League, marea surpriză a venit, până la urmă, de la Dortmund, acolo unde Borussia a reușit nemaivăzutul, 4-0 cu Atletico Madrid! Ghinioniști după 0-1, ghinioniști și la 0-2, spaniolii s-au prăbușit după minutul 70 și au încasat cea mai dură înfrângere din era Simeone.

Dincolo, această echipă a lui Dortmund tocmai ne-a arătat că nu știe să rateze și nu iartă nimic. Fără gol primit în primele trei etape din Ligă, fără înfrângere în acest sezon competițional (BVB conduce și Bundesliga, cu șase victorii și două egaluri), tânăra trupă a experimentatului Favre arată la fel de bine precum cântă:

Spre deosebire de Brugge și Monaco, care nu arată mai nimic: ambele au acum câte un punct în grupă, după ce au terminat la egalitate în această seară.

În grupa „light” a ediției, Galatasaray și Schalke au terminatat la egalitate, 0-0, în vreme ce Porto, cu Casillas în mare formă, a bătut pe Lokomotiv Moscova cu 3-1, în deplasare.