CFR Cluj face spectacol cu Alashkert, se apropie de grupele Europa League

Lead.ro 16 august 2018

Cu Omrani în ziua lui bună – două goluri și o pasă de gol – CFR Cluj face scor cu Alashkert, câștigă convingător, 5-0, și se apropie la un singur pas de grupele Europa League.

*

Opt meciuri oficiale a jucat CFR Cluj de la jumătatea lui iulie și până acum, într-un start de sezon aglomerat, complicat de luptele interne și trist – dacă ne gândim la eliminarea timpurie din preliminariile Champions League. Că Malmo a fost eliminată apoi de Mol Vidi, asta n-a făcut decât să alimenteze frustrarea unei campioane a României care are acum mare nevoie de o prezență (lucrativă) în grupele Europa League.

Prima încercare a fost depășită fără emoții: acest 7-0 în dublă manșă cu Alashkert descrie destul de fidel diferența de valoare dintre clujeni și modesta campioană a Armeniei.

Fotbalul de la Cluj e ceva mai bogat decât cel din sezonul trecut, când Dan Petrescu a preferat să înceapă și să termine fiecare antrenament cu defensiva, spre nemulțumirea celor pentru care scopul nu trebuie să scuze mijloacele. Zilele astea, CFR joacă cu mai multă imaginație în atac, cu mai multă intenție: echipa vrea mingea, mijlocul țese pase mai multe, mai mărunte, în fine, jucătorii de atac primesc mai mare libertate de mișcare de la portughezul Conceicao. E un joc pe care fanii l-au cerut și în sezonul trecut, chiar dacă titlul câștigat i-a făcut mai îngăduitori. Sau măcar mai reținuți.

Chiar și așa, duelul cu Alashkert nu ne va spune prea multe. Armenii au jucat cu ambiție, dar cam atât. Și, dacă e să o spunem pe cea dreaptă, nu cu Alashkert își poate CFR măsura forțele. Asta s-a văzut și în victoria din meciul tur, acel 2-0 simplu, dar și la Cluj, unde lucrurile au devenit clare destul de repede, când Omrani a pătruns în viteză în careu, a fost scos de pe traiectorie de un adversar și a primit, nu fără generozitate, penalti. A transformat excelentul Culio, unul dintre cei mai iubiți jucători de la CFR.

De aici încolo atenția clujenilor a alunecat spre meciul de duminică cu Dinamo, din campionat. Noroc că Vâtcă a rămas el concentrat, altfel armenii ar fi egalat chiar înainte de pauză, printr-un șut excelent din marginea careului de 16, respins la fel de frumos de portarul CFR-ului.

Trezită de îndrăzneala adversarei, CFR a mai lovit o dată în prelungirile primei reprize: angajat bine de Culio (lovit tare de Stojkovic), francezul Omrani și-a făcut mingea pe stângul, a găsit culoarul și a șutat perfect, chiar sub transversală – primul gol al sezonului pentru un atacant în care Conceicao, dar și suporterii clujeni, își pun mari speranțe.

Ovidiu Hoban a marcat și el cu capul, după un corner bine executat în șase metri, înainte ca Omrani să facă dubla, cu altă lovitură de cap plasată excelent, într-un moment în care veștile bune continuau să vină și din Luxemburg: campioana Dudelange s-a dus repejor la 2-0 în returul cu mai bine cotata Legia Varșovia, pe care o învinsese cu 2-1 și în Polonia.

Scorul final l-a stabilit Sebastian Mailat, chiar în prelungiri, după o fază rapidă și bine construită pe partea dreaptă.

Dudelange, așadar, poate sta între CFR și prezența în grupele Europa League, un obiectiv de care depind ambițiile, dar și sănătatea financiară a echipei din Cluj.

După un 1-1 pe Oblemenco (2-4 la general), Craiova a fost eliminată de RB Leipzig. Dar în Bănie sunt destule motive de optimism.

FCSB pornește de la 0-0 returul de la București cu Hajduk Split, în încercarea să-și facă și ea loc în play-off-ul pentru grupele Europa League.