CFR Cluj face un meci mare pe atac, tripla lui Omrani duce mai departe echipa din Gruia în Liga Campionilor!

Ciprian Rus 18 iulie 2019

„Presiunea”, acest cuvânt-blestem al fotbalului românesc, a fost mai mereu, de mai bine de 10 ani, sora vitregă a CFR-ului. Când erau bani la echipă, era presiunea performanței – patronul Arpad Paszkany impusese din start acest concept. Iar titlurile au venit, dar cu ce presiune! Și, cu cât presiunea era mai mare, cu atât echipa răspundea, parcă, mai bine: campionate câștigate în ultima etapă pe terenul marii rivale „U” Cluj, cupe cucerite la lovituri de departajare. Apoi, când banii lui Paszkany nu au mai venit, presiunea a devenit, parcă, și mai mare: echipa trebuia să rămână în top, ca să nu riște să se desființeze.

Când – după ce presiune – la CFR a venit un nou patronat, presiunea perfomanței a venit din nou. Era obligatorie câștigarea titlului. Acum, după două titluri consecutive, CFR Cluj, cu Dan Petrescu revenit la echipă, avea (și încă are) nevoie disperată de calificarea în grupele unei cupe europene pentru a-și echilibra balanța financiară și pentru a-și securiza viitorul.

În tot acest context, meciul din primul tur al Ligii Campionilor, cu Astana, în deplasare, a picat cum nu se putea mai prost. O înfrângere nedreaptă, după joc, dublată de scorul fără gol marcat în deplasare. Începutul de sezon intern a fost și el discutabil pentru trupa lui Dan Petrescu, iar criticile s-au năpustit asupra CFR-ului.

Nici debutul returului cu Astana nu a început mai bine, cu gol primit încă din minutul 4. Dar trupa aceasta matură, trecută prin multe, a CFR-ului, o echipă de caracter, a reacționat imediat, în cel mai prost moment al ei din ultimii ani. A marcat în minutul 10, apoi a urcat peste adversari așa cum nu a făcut-o niciodată în mandatul lui Petrescu. A avut bară, a avut penalti neacordat, a avut gol anulat, dar, chiar și așa, a intrat cu 2-1 la pauză. Dublă Omrani, omul pus să îl înlocuiasă pe indisponibilul Țucudean.

După pauză, pe aceeași presiune a CFR-ului, Omrani a mai găsit un gol, cu o execuție de mare vârf: 3-1, scor de calificare. Arlauskis a salvat calificarea în prelungiri, cu o paradă pe linia porții. Victorie mare pentru CFR, în contra curentului de contestatari și în ciuda presiunii imense.

În runda următoare, CFR Cluj va avea o misiune foarte dificilă. Campioana României o va întâlni pe Maccabi Tel-Aviv, campioana Israelului: meciul tur va avea pe loc pe 23/24 iulie, la Cluj, iar returul o săptămână mai târziu, pe 30/31 iulie.