CFR Cluj face un meci solid cu Maccabi, câștigă la scorul preferat al lui Dan Petrescu, privește cu încredere spre „dubla” cu Celtic

Ciprian Rus 24 iulie 2019

1-0 acasă, în tur, scorul cu care Astana s-a amăgit că i-ar putea fi de ajuns să treacă în turul următor al Champions League, atât a făcut și CFR Cluj, miercuri seară, cu un adversar mult mai bun decât echipa kazahă, campioana Israelului, Maccabi Tel-Aviv. Dacă în turul precedent ne-am spus că nu e un scor care să nu poată fi întors, acum suntem exact în situația inversă: sperăm ca „vișiniilor” victoria la limită, fără gol primit pe teren propriu, să le fie suficientă ca să treacă în faza următoare. Iar la cum s-a desfășurat meciul în ultima jumătate de oră avem suficiente motive să credem că lui Dan Petrescu scorul acesta îi vine mănușă pentru tactica pe care o pregătește în retur…

*

Șapte titulari a odihnit Dan Petrescu etapa trecută, în deplasarea cu Clinceniul, pentru a avea echipa proaspătă pentru meciul de Europa, de care depinde foarte mult bugetul CFR-ului în viitorul an. Șapte titulari odihnise și omologul său, Vladimir Ivic, la primul meci al lui Maccabi din nou sezon, căci și pentru israelieni accederea în grupele cupelor europene e obiectivul numărul 1 în acest moment.

Cu două echipe proaspete, concentrate, arțăgoase, pe gazon, meciul a început echilibrat, cu o bună perioadă de tatonare. Apoi, atmosfera s-a încins, imediat după prima ocazie a CFR-ului, în minutul 18, dar, chiar și așa, în multe momente, mingea s-a jucat mai mult pe sus, cu capul, de parcă cele două echipe se antrenau pentru meciurile din turul următor, cu scoțienii de la Celtic Glasgow.

Cu capul avea să vină și golul CFR-ului, marcat de Omrani la jumătatea primei părți, după o centrare de meseriaș a lui Ciprian Deac. Tot cu capul putea majora diferența același Omrani, tot după un corner, în minutul 35. După fiecare dintre aceste ocazii uriașe la poarta lui Gianniotis, oaspeții au replicat cu câte o fază periculoasă, cea din ultimul minut al primei părți, semnată de Ofoedu, fiind și cea mai mare a partidei.

După 1-0 la pauză, clujenii au presat puternic în startul părții a doua, când Rondon a avut o șansă fantastică singur cu portarul. După minutul 60, băieții lui Petrescu nu mai riscă nimic, meciul scade în intensitate, fix ceea ce îi convenea CFR-ului. Oaspeții mai dau emoții o singură dată, la o minge trimisă periculos în careul de 6 metri, de unde Arlauskis respinge inspirat. Dan Petrescu se mulțumește cu 1-0, scorul lui preferat, un scor foarte bun date fiind faza competiției și adversarul avut în față. Returul e pe 30 iulie, de la ora 20.00, iar dacă trece de israelieni, CFR are șansa unei „duble” cu Celtic Glasgow.

CFR Cluj – Maccabi Tel-Aviv 1-0

A marcat: (’23)

CFR: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Culio, Bordeianu, Djokovic – Deac, Rondon, Omrani

Rezerve: Vâtcă – Sylla, Păun, Pereira, Costache, Mureșan, Peteleu

Antrenor: Dan Petrescu

Maccabi: Gianniotis – Kandil, Piven, Amador, Davidzada – Cohen, Peretz, Glazer, Rikan – Ofoedu, Shechter

Rezerve: Tenenbaum – Blackman, Micha, Atac, Baltaxa, Geraldes, Barsky

Antrenor: Vladimir Ivic