CFR face un nou meci bun în Europa. Culio califică Clujul pentru duelul sonor cu Celtic Glasgow!

Ciprian Rus 30 iulie 2019

Trei minute, atât au durat emoțiile CFR-ului în deplasarea de la Netanya. „Acoperirea” acelui 1-0 din tur s-a dovedit repede insuficientă – gol primit în minutul 15 -, numai că echipa lui Dan Petrescu era pregătită să marcheze în deplasare. A făcut-o repede, în minutul 18, după un penalti scos de Bordeianu și transformat de „nemuritorul” Juan Emmanuel Culio.

La 11 ani de la magia de pe „Olimpico” din Roma, când a marcat de două ori în poarta Romei în grupele Ligii Campionilor, Culio, unul dintre favoriții antrenorului Dan Petrescu, face un nou meci mare în Europa. Chiar la finalul primei părți, prinde un șut la fel de bun ca cele din capitala Italiei, acum respingerea portarului advers e inutilă, căci Rondon e pe fază, iar golul o formalitate. Fostul muncitor în construcții din Mercedes pune o nouă cărămidă în istoria europeană a clubului vieții lui, CFR Cluj.

Așa cum promisese, Petrescu nu s-a închis în propriul careu, a comandant un pressing agresiv, cu Djokovic cel mai înaintat jucător în unele momente, și cu Omrani, Deac și Rondon și ei total dispuși la efort, și în atac, și în apărare.

După ce a reușit să întoarcă rezultatul în primele 45 de minute, CFR are meritul de a nu se fi lăsat intimidată de forcingul gazdelor din starul reprizei a II-a, cu gol inclus. Încet, încet, cu schimbări inspirate și cu multă maturitate în tăierea ritmului istraelienilor, CFR Cluj ține de rezultat 40 de minute și se califică în turul III preliminar al Ligii Campionilor.

O veste excelentă pentru fotbalul românesc și un duel cu un nume sonor din Europa, Celtic Glasgow, plus bonusul unui loc deja asigurat în „play-off”-ul Europa League, indiferent de rezultatul „dublei” cu scoțienii.

Criticat de multă lume pentru fotbalul său parcimonios, Dan Petrescu face o campanie europeană solidă, în contrast cu cea de anul trecut, când a plecat de pe banca clujenilor, cu o echipă similară și cu un an mai bătrână decât cea din sezonul precedent. Așa cum ne-a demonstrat și în returul cu Astana, și în cel cu Maccabi, două echipe cu adevărat incomode, nu e doar frică în jocul lui, e și multă maturitate…

Dubla CFR – Celtic se va juca pe 6 august, la Cluj, respectiv pe 13 august la Glasgow.