CFR pierde cu Malmo în Champions League, la orizont se vede „stația” Europa League

Ciprian Rus 24 iulie 2018
Fast

Aflați la al nouălea lor sezon european – ce-i drept, după pauza din anii insolvenței – clujenii au dat miercuri, în primele minute de joc, impresia unor debutanți. CFR-iștii au început excesiv de prudent meciul cu Malmo din preliminariile Champions League, cu pase lente și cu jucătorii invitându-se, parcă, unul pe altul, să iasă la primire.

Lipsa de meciuri oficiale după pauza de vară pare să fi erodat relațiile de joc dintre experimentații fotbaliștilor clujeni, după cum săptămânile de vacanță par să se fi așezat precum anii pe spatele jucătorilor trecuți de 30 de ani. Altădată motorul echipei, Deac n-a reușit să facă diferența de data asta, iar CFR-ul a intrat în ritmul imperturbabil al suedezilor, care și-au luat tot timpul din lume pentru fiecare pasă, fiecare aut, fiecare degajare din careul mic.

Încet, încet, pe fondul iritării gazdelor, cărora le-a lipsit mereu câte un dram de inspirație sau un vârf de gheată pentru a scăpa decisiv spre poarta adversă, oaspeții au dat câteva semnale de avertisment în preajma careului lui Arlauskis.

Până la urmă, în cel mai prost moment posibil – minutul 45 – golul lui Malmo a venit din nimic, pe o lansare într-o „gaură” mascată de arbitru de care a profitat Strandberg. Șutul lui, moale și slab plasat, a fost scăpat în poartă de Arlauskis…

La pauză, Edi Iordănescu a mutat cu Alex Ioniță în atac, dar tot suedezii au rămas mai periculoși. Strandberg a făcut din nou ravagii în defensiva clujeană, iar Arlauskis a scos miraculos, cu piciorul, și și-a mai spălat din păcatele golului încasat la finele primei părți.

Cu trecerea minutelor, CFR a ținut mai mult de minge, dar inspirația i-a ocolit pe clujeni, iar Iordănescu Jr s-a ținut de cap în mai multe rânduri, privind spre soluțiile alese de elevii săi.

Cu Ioniță, cu admirabilii Culio și Camora la serviciu și cu Omrani, cu Țucudean și Păun aruncați în careu, CFR a atacat, în fine, convingător în ultimul sfert de oră. Dar a fost prea târziu nu doar pentru un gol, ci și pentru un prim șut pe spațiul porții! Foarfeca lui Ioniță din ultimul minut de joc, la cea mai legată fază a clujenilor, s-a dus mult peste.

Acum șase ani, la precedentul meci în Champions League, colegii căpitanului Camora câștigaseră cu 1-0 pe „Teatrul viselor”. Campionii de azi de la Cluj trebuie să se inspire din frumoasa istorie a CFR-ului și să tragă serios de ei pentru a nu transforma într-un coșmar „visul” de la Manchester.

CFR Cluj – Malmo 0-1

A marcat: Strandberg ’45

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Hoban – Deac, Djokovic, Culio, Omrani – Ţucudean

Rezerve: Vâtcă – Males, Păun, Lang, Ioniţă, Bordeianu, Peteleu

Antrenor: Edi Iodănescu

Malmo: Dahlin – Larsson, L. Nielsen, Bengtsson, Safari – Traustason, Lewicki, Christiansen, Rieks – Strandberg, Rosenberg

Rezerve: Andersson – Gall, Innocent, Antonsson, Vindheim, Brorsson, Adrian

Antrenor: Uwe Rosler

Ce urmează

Meciul retur se va juca pe 1 august, de la ora 20, la Malmo.

Dacă va fi învinsă de Malmo, CFR Cluj va evolua în turul al treilea preliminar al Europa League, acolo unde o așteaptă FK Sutjeska Niksic (Muntenegru) sau FC Alashkert Ereban (Armenia), turul pe 9 august, în deplasare, iar returul pe 16, la Cluj.