CFR scoate doar un egal cu Celtic, într-un meci din care putea obține mai mult

Ciprian Rus 7 august 2019

CFR Cluj face egal, 1-1, cu Celtic Glasgow, într-un meci în care nu a fost cu nimic inferioară cunoscutei formații scoțiene și în care, cu puțină atenție și cu ceva noroc, putea câștiga fie cu 1-0, fie cu 2-1.

Fără Culio, omul „dublei” cu Maccabi Tel-Aviv, Dan Petrescu a aruncat în teren o echipă realistă și muncitoare, căreia i-a lipsit, însă, în destule momente, glezna fină și uriașa experiență a argentianului. Chiar și așa, lipsa de consistență la centrul terenului a fost compensată de un joc axat pe deschiderile în benzi și pe ieșiri rapide pe contre, imediat după intercepția balonului.

Așa a venit și golul CFR-ului, pe o fază-școală începută din apropierea careului lui Arlauskis și dusă în flancul drept de Omrani, până la Deac, care a inventat o pasă genială pe poziție viitoare pentru execuția cu sânge rece, de mare atacant, a lui Rondon.

O jumătate de oră perfectă în Gruia, 1-0 pentru CFR în minutul 28, exact scorul favorit al lui Dan Petrescu.

Numai că clujenii n-au reușit să țină de scor decât nouă minute, primind un gol la care neatenția și ghinionul au fost mână în mână. Măcar până la pauză să fi mers „vișiniii” cu 1-0 și deznodământul turului cu Celtic ar fi fost probabil altul.

Așa, la 1-1, CFR-ul a jucat prudent până prin minutul 70, când intrările lui Păun și Țucudean au dinamizat finalul. Chiar Țucudean a avut cele mai mari ocazii, printre care și o semi-foarfecă spectaculoasă, puțin peste transversală.

S-a terminat 1-1, un scor prost pentru retur. Însă doar scorul ne dă motive de îngrijorare, căci, altfel, băieții lui Petrescu nu au fost cu nimic mai prejos decât Celtic.

CFR Cluj – Celtic 1-1

Au marcat: Rondon (’28) / Forrest (’37)

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, L. Aurelio – Deac,  Rondon, Omrani

Rezerve: Vâtcă, Sylla, Păun, Costache, Țucudean, Butean, Cestor

Antrenor: Dan Petrescu

Celtic: Bain – Elhamed, Ajer, Simunovic, Bolingoli – Brown, McGregor – Forrest, Christie, Morgan – Edouard

Rezerve: Gordon, Jullien, Bitton, Griffiths, Hayes, Shbed, Ntcham

Antrenor: Neil Lennon

*

Returul dinner Celtic și CFR Cluj se va juca marți, 13 august, de la ora 21:45. Câștigătoarea acestei duble manșe va juca în „play-off”-ul Ligii cu Slavia Praga, învinsa va juca în „play-off”-ul Europa League cu Sheriff Tiraspol sau AIK Stockholm.