Cristiano a plecat, dar Messi a rămas! Noul căpitan al Barcelonei a dat primul recital în La Liga

Ciprian Rus 19 august 2018

Campioană en-titre și favorită indiscutabilă a competiției, după ce Real Madrid pare să fi intrat în reconstrucție, FC Barcelona a început fără ritm meciul din prima etapă contra bascilor de la Alaves. În fața unei echipe arțăgoase și a unui bun cunoscător al stilului casei, Abelardo, Ernesto Valverde a pariat în startul meciului pe o echipă clasică, fără improvizații.

Frustrată de refuzul surprinzător al lui Antoine Griezmann, Barcelona a aruncat banii puși deoparte pentru campionul francez într-o campanie de transferuri foarte interesantă. Dar nici Malcom, nici Arturo Vidal, nici Arthur nu au prins posturi de titular, primul „11” al Barcei surprinzând doar prin prezența lui Sergi Roberto la mijloc, și nu în banda dreaptă, cum ne obișnuise în ultimii ani.

Dispoziția bună de joc a lui Roberto de la mijlocul terenului, mereu aflat în aria lui Messi, gată să îl ajute, gata să-i ofere soluții, nu i-a folosit, însă, prea mult Barcelonei, care a acuză încă, în acest start de sezon, forma fizică precară a unora dintre oamenii care au jucat la Mondial.

Lipsa aceasta de finețe s-a văzut și la Suarez, s-a văzut și la Dembele, la câteva ocazii foarte bune de gol dintr-o repriză în care tot Messi a fost cel mai aproape deschiderea scorului, la o lovitură liberă trimisă în transversală. De plătit pentru micile nesincronizări din prima parte avea să plătească Semedo, schimbat la pauză.

Cu Coutinho la mijloc, Roberto în banda dreaptă și Rakitic schimbând poziția de pivot, Barcelona a început să lege mai bine, iar golul devenise, în minutul 60, doar o chestiune de minute. Chestiune rezolvată tot de Messi, printr-o nouă lovitură liberă, bătută, viclean, pe sub zidul care sărise ca ars, să poată respinge acolada obișnuită a argentinianului. Coutinho și același Messi au făcut 3-0 în minutele de final, în ciuda unor alte mari ocazii ratate de jucătorii „blaugrana”.

Noul căpitan al Barcelonei începe sezonul ca din tun, cu două goluri, două mingi trimise în transversală și o mulțime de pase de gol pentru colegii din atac. Cristiano nu mai joacă în La Liga, iar pentru Messi cel mai important competitor pare să fie el însuși. Griezmann și Bale au, desigur, ocazia să contrazică asta în acest sezon.