Destine paralele: golul lui Pușcaș din Carabao Cup și meciul puștilor U21 ai Angliei în Supercupa Europei

Ciprian Rus 15 august 2019

Liverpool a învins, miercuri seară, pe Chelsea în finala Supercupei Europei și și-a trecut în palmares un nou trofeu în „era Klopp”. Un meci echilibrat (2-2 după 120 de minute, 5-4 la loviturile de departajare), în care Chelsea, cu Kepa, Kante și Pedro la înălțime, a avut destule șanse de a închide socotelile înainte de loviturile de departajare.

Chelsea venea după un dureros 0-4 cu Manchester United în debutul de campionat și s-a găsit în fața unui Liverpool cu garnitura de gală (minus accidentatul Alisson), care tocmai învinsese la scor în prima etapă. Dar replica londonezilor a fost cu atât mai admirabilă cu cât noul manager de pe Stamford Bridge, legendarul Frank Lampard, a mizat, în finalul timpului regulamentar, apoi și în prelungiri, pe jucători U21. Tammy Abraham și Mason Mount au intrat în minutul 74, Fikayo Tomori, în minutul 85.

Tomori, Mount și Abraham – trei nume care, în ciuda tinereții lor, ne sună cunoscut, parcă, de undeva. De la Euro 2019 Under21, exact!, acolo unde Tomori și Mount au fost titulari împotriva lui Pașcanu și Ianis Hagi, și unde Tommy Abraham a intrat în partea a doua, la fel ca Florinel Coman, eroi într-un final de meci fără pereche în amintirile noastre fotbalistice.

Ca și în finalul de meci de la Cesena, când a dat un gol și o bară, Tammy Abraham a intra excelent în joc și a scos penaltiul care a dus-o pe Chelsea în prelungiri. Tot el avea să „o dea în bară” și în finalul Supercupei de la Istanbul, la figurat de data aceasta, ratând, din prea multă siguranță, ultima lovitură de departajare. Coechipierii s-au strâns imediat în jurul lui Tommy, să-l consoleze, conștienți, toți, că Abraham se va revanșa față de club în meciurile care vin. Și el, și Mount, cu faze electrizante la Istanbul și cu execuții de mare jucător, și Tomori și-au arătat nu doar potențialul, ci, de-a dreptul, valoarea.

Evoluția celor trei contra campioanei Europei dă și mai multă greutate performanței realizate de Naționala noastră U21 la Europenele din Italia și San Marino. În fața unor astfel de jucători, abili și tupeiști, fără pic de trac în meciul cu Liverpool, s-au impus băieții lui Mirel Rădoi! Jucători de forța lui Tammy Abraham a avut de ținut Pașcanu, cu talente ca Mount s-a luptat Cicâldău, cu fundași ca Tomori, căruia Lampard i l-a dat în primire pe Firmino, a avut de tras George Pușcaș! Și nu că s-au chinuit cu astfel de vedete – plus altele, și mai și – dar le-au și învins la Cesena, într-un meci decisiv pentru calificare…

Niciunul dintre ai noștri n-a fost „premiat” după evoluția fantastică de la Euro 2019 cu un loc într-o echipă de talia lui Chelsea. Nici măcar pe aproape, cu excepția căpitanului Radu, răscumpărat de Inter și împrumutat la Genoa. Pașcanu nu a semnat încă cu niciun club, Cicâldău e tot la Craiova, Ianis are la Genk un drum mult mai complicat decât o lăsa să se înțeleagă golul său spectaculos la prima atingere de balon din primul meci. Cât despre George Pușcaș, marele nostru erou de la Euro 2019, tocmai ce a sărbătorit primul său gol în Anglia. Un gol în Cupa Ligii, la al doilea său meci pentru Reading, echipă de Liga a II-a în Anglia.

Pușcaș marca marți în fazele de început ale Carabao Cup, Mount înscria și el, miercuri, la loviturile de departajare din Supercupa Europei. O distanță, totuși, foarte mare, pe care meciul direct dintre Anglia U21 și România U21 nu o justifică. Un semn că fotbalul nostru mai are încă foarte mult de lucru pentru a ajunge acolo unde sperăm cu toții că ne-ar fi locul.

Fotbalul mare pune mare preț pe consistență, nu pe lovituri de moment. Tocmai de aceea, calificarea CFR-ului cu Celtic este atât de importantă: pentru că mai pune o piesă de puzzle într-un tablou mai mare și, tocmai de aceea, mai relevant. Nu-i mai puțin adevărat că și tinerii lui Chelsea vin după împrumuturi – confirmate – în fotbalul mai mic din Anglia. Dacă și tinerii noștri fotbaliști vor trage să urce mai sus, atunci diferența dintre golul lui Pușcaș în Carabao Cup și finala lui Abraham, Mount și Tomori va fi de doar un an, hai doi. Pușcaș și compania ne-au convins că merită mult mai mult decât le-a oferit viața (sau piața?) după acest Euro de pomină. Rămâne acum să-i mai convingă și pe diriguitorii fotbalului mare că s-au înșelat anul acesta în privința lor.