Dinamo se adună la timp, câștigă și cu Kadetten, se poate uita deja spre play-off-ul pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor

Lead.ro 6 noiembrie 2019

Aflată deja cu un pas în paly-off-ul pentru optimile de finală ale Ligii Campionilor, Dinamo s-a revăzut, de data asta în propria sală, cu Kadetten, campioana Elveției, adversară care i-a luat un punct în primul meci al grupei. Echipa lui Constantin Ștafan n-a jucat prea rău nici atunci, dar de la jumătatea lui septembrie și până azi lucrurile au mers din bine în mai bine pentru bucureșteni. Cu cea mai bună apărare a grupei – 13 goluri mai puțin decât Wisla -, cu victorii pe linie acasă – și în Europa, dar și în campionatul intern -, Dinamo a avut șansa să se scuture definitiv de echipa de pe locul 3 în Grupa D. Nu fără emoții, șansa asta a fost luată, iar Dinamo e calificată în play-off-ul pentru optimile Ligii Campionilor!

*

Fără golgeterul Bannour, accidentat în meciul cu Wisla, fără puternicul Savenco, stâlpul apărării centrale, lovit la ultimul antrenament, Dinamo a trebuit să schimbe două piese esențiale. S-a văzut asta cele câteva ezitări din primele 15 minute, perioadă în care Dinamo a fost ai bună, dar n-a reușit să fugă la o distanță mai mare de trei goluri. Șanse au fost, dar elvețienii au reușit cumva să se agațe. Ba o bară a lui Dinamo, ba o intercepție vicleană, ba o aruncare norocoasă, dar Kadetten a stat aproape până când Heidaridad și Kuduz au spus că e de-ajuns. Profitând de câteva parade bune ale lui Heidaridad, croatul Kuduz a marcat trei goluri la rând și a dus-o pe Dinamo la 10-6.

Însă exact când desprinderea părea hotărâtoare, timeout-ul elvețienilor a tăiat brusc din elanul echipei lui Ștefan, iar finalul reprizei i-a luat prin surprindere până și pe gălăgioșii fani dinamoviști, care au privit cum 30 de minute controlate (aparent) cu mare autoritate s-au terminat cu un 15-14 neașteptat.

Dinamo a părut să fie mult mai bună, dar și mai neatentă decât de obicei. Mai puțin agresivi și mai generoși decât de obicei în apărare, mai puțin inventivi în atac, unde soluțiile au continuat să vină mai ales de la Kuduz, campionii României au ajutat-o pe Kadetten să prindă curaj.

Iar minutele de slăbiciune au continuat și-n debutul părții a doua, când adversarii au reușit chiar să conducă pentru a doua oară în meci, 16-15, înainte ca același Kuduz, care înaintea acestui meci avea 30 de goluri în Champions League, să-și demonstreze iarăși importanța: cu alte două goluri consecutive, croatul (chemat recent și la puternica națională a țării sale) le-a dat colegilor săi semnalul că nu mai este de glumă.

Într-adevăr, Kadetten a început a doua repriză mai bine, atacul elvețienilor n-a mai ratat nimic – dovadă că Heidaridad a fost nevoit să-l lase în poartă pe colegul Missaoui -, iar Dinamo n-a mai găsit obișnuitele rezolvări rapide. Și asta s-a văzut imediat pe tabelă, unde Kadetten s-a dus la 22-20 și a avut șansa desprinderii la trei goluri. Au ratat-o, și imediat după ce Constantin Ștefan le-a cerut alor săi mai multă agresivitate în apărare, Dinamo a egalat la 22, la jumătatea reprizei a doua.

Chiar și așa, a fost nevoie de paradele lui Missaoui pentru ca adversarii să nu se desprindă din nou la două goluri, înainte ca Negru și Kuduz (10 goluri la final) să o readucă pe Dinamo la conducere, 24-23, în minutul 51.

De aici încolo, agresivitatea cerută de antrenorul Ștefan în apărare a început să-și arate beneficiile, atacurile adverse au devenit tot mai lungi, iar când defensiva a fost depășită, de regulă în extremă, s-a remarcat același Missaoui – cel mai bun om al reprizei a doua pentru Dinamo.

Mulțumită lui, Dinamo a reușit o nouă desprindere, 26-24, obligându-i pe elvețieni la un ultim timeout, cu trei minute înainte de final. Avea să fie un final tensionat, cu Dinamo atacând în superioritate și reușind golul decisiv prin același Kuduz, care n-a făcut un pas greșit toată seară (nici în apărare), și a contribuit din plin la o victorie pe cât de complicată, pe atât de importantă.

Cu acest 27-26, campioana României ajunge la 12 puncte, patru mai multe decât GOG (care are un meci în mână) și șase în plus față de Kadetten.

În condițiile astea, Dinamo se poate uita cu interes spre clasamentul Grupei C. Dacă își câștigă grupa, Dinamo va juca în play-off (tur-retur) contra locului doi din Grupa C, unde Bidasoa pare și ea desprinsă în câștigătoare, iar pentru locul secund se ceartă Savehof și Sporting Lisabona, echipa care a oprit-o pe Dinamo anul trecut.