Forțată să joace: condusă de Viitorul, CFR Cluj arată că știe să joace și fotbal, face un pas mare spre titlu

Ciprian Rus 30 aprilie 2019

Victoria – previzibilă, la fel ca și scorul de 1-0 – a FCSB-ului în meciul cu Astra, după un meci jucat într-un singur sens, i-a adus pe „roș-albaștri” la numai două puncte de CFR Cluj înaintea derbiului de luni cu Viitorul.

Într-un „play-off” în care câteva echipe fac mai mult figurație, trupa lui Gică Hagi și-a asumat rolul de arbitru al luptei pentru titlu, așa că speranțele vicecampioanei de a-i prinde din urmă pe clujeni țineau mult de o replică bună a Viitorului în Ardeal.

Și vreme de cel puțin 50 de minute, tinerii de la Viitorul au dat o replică foarte matură CFR-ului. Pressing sus, posesie bună, plus un întreg arsenal de incomodare împotriva unei echipe care avea nevoie de victorie. Peste toate a venit golul lui Rivaldinho, gol pentru care, mai bine de jumătate de repriză, „vișiniii” n-au reușit să aducă nimic pe tabela de marcaj.

De la vestiare au ieșit, însă, două echipe total diferite. Oaspeții au mai avut o ocazie uriașă de gol, prin același Rivaldinho, care a nimerit, din 8 metri, unul dintre fundașii care apărau, în disperare de cauză, poarta părăsită de Arlauskis. Putea fi 2-0, iar Culio, Camora și Deac s-au trezit ca din pumni și s-au aruncat spre poarta adversă.

Scoasă din zona de confort de golul timpuriu al lui Rivaldinho, CFR a arătat că are nu doar forță de campioană, ci și un joc legat, atunci când nu are altă soluție.

Fără Țucudean, Bud și Ioniță, absenți din diferite motive, CFR a marcat cu oamenii din ariergardă, mai întâi căpitanul Camora, cu un șut superb în cross, apoi prin închizătorul Culio, din penalti, și, în fine, printr-un alt veteran, Vinicius, urcat în atac la o fază fixă.

Cu trei etape rămase de jucat, CFR își permite luxul unui egal și a unei înfrângeri pentru a deveni campioană. Iar dacă FCSB se încurcă etapa viitoare, în meciul greu de la Craiova, titlul va fi ca și acontat.