Fotbalul, ardelenii și „natura”. CFR iese din Liga Campionilor, după o dublă în care nu a știut să profite de șansa ei

Ciprian Rus 1 august 2018

„Natura!”: așa se zicea, cinic, în copilărie, când pe maidan sau pe stradă mingea nimerea în poartă deviată ba dintr-un gură-cască, ba dintr-un pietroi, ba din arbitru, ba dintr-un ruscac de școală pus pe post de bară.

În prima repriză de la Malmo – alertă, cu două viteze peste ce se joacă de două etape în Liga 1, parcă vezi alt sport! – „natura” a fost de partea clujenilor. Învinși poate un pic pe nedrept în Ardeal, căci, deși n-au tras pe poartă, au luat gol la o jumătate de șut, jucătorii CFR-ului mai primesc o viață în prima parte a meciului retur cu Malmo.

În minutul 36, Djokovic pune un „cross”, din foarfecă, cu mingea aceea verde care amintește de tizul său mai celebru din tenis, iar mingea se duce în poartă cu complicitatea barei, așa cum se întâmplă – c-așa-i și-n tenis! – de atâtea ori cu fileul.

În prelungirile primei reprize, suedezii au și ei bara lor. Doar că, de data asta, „natura” spune „Nu!”, iar vinclul lui Rosenborg revine zgomotos în careul lui Arlauskis, respins până la urmă, după un șir de bâlbâieli. Campionii noștri ripostează imediat, iar Țucudean are șansa unui 2-0 după o fază superbă a lui Mailat. La fel ca la Cluj, soarta meciului se putea decide la ultima fază a primei părți: numai că, despre deosebire de „Arla”, portarul suedezilor are mâna atât de tare că respinge peste bară șutul razant cu iarba al lui Țucudean: „Natura!”.

CFR începe nesigur partea a doua, nu ține de minge cum ar trebui, se bâlbâie din nou în apărare, iar golul vine firesc, deși poate cam rapid. Un nou vinclu, de la distanță mare, al lui Traustason: de data asta, „natura” nu mai intră în joc.

La 1-1, Malmo face exact ce trebuia să facă CFR după minutul 45. Ține sigur de minge și joacă mai mult în jumătatea noastră. După o oră de joc, CFR forțează cu trei atacanți, după intrarea arțăgosului De Luca. Un CFR SF pe vremea lui Dan Petrescu!

Și totul se rupe repede, când Culio ia roșu în minutul 76, după două galbene în 10 minute. Primul pentru proteste, al doilea ca să ne fie și mai ciudă: arbitrul a părut să îl aștepte la cotitură și i-a dublat avertismentul cu prima ocazie, la un atac la care argentinianul nici măcar nu și-a atins adversarul.

De aici încolo, arbitrul devine și mai mult, pe fondul neputinței CFR-ului, parte din „natură”. Fluieră totul, până la final, în favoarea gazdelor. Chestii mici, dar dese, destul cât să-i țină pe ai noștri departe de poartă. În ultimele șapte-opt minute, clujenii intră o singură dată în careul advers, iar Malmo merge mai departe, fără să fi fost cu ceva mai bună decât echipa noastră.

Prospețimea competiției în derulare a făcut, până la urmă, diferența dintre CFR și Malmo. Fizic, campionii României nu au fost la nivelul adeversarilor decât maximum o repriză din cele patru ale calificării. Prea puțin ca să ai șanse reale la victorie. Amănuntul că CFR joacă al șaselea meci oficial consecutiv cu deja al treilea antrenor face, probabil, și el partea din „natura” fotbalului nostru. Un aspect la care avem timp berechet să medităm: Liga Campionilor, din care România iese după doar două jocuri, se termină pe final de mai 2019…

*

Pentru Djikovic și compania, „sezonul de iarbă” continuă în Europa League. CFR Cluj va evolua în turul al treilea preliminar al Europa League, acolo unde o așteaptă FK Sutjeska Niksic (Muntenegru) sau FC Alashkert Ereban (Armenia), turul pe 9 august, în deplasare, iar returul pe 16, la Cluj.