Nebunia continuă! Belgia revine de la un incredibil 0-2 cu Japonia, câștigă la ultima fază, se pregătește acum de Brazilia

Lead.ro 2 iulie 2018

Asta. E. Nebunie. Curată. Un singur lucru mai e sigur la această Cupă Mondială: totul e posibil. Absolut totul. Niciodată n-a fost mai subțire noțiunea de „favorită” decât aici, în Rusia, la un turneu pe care Germania, Argentina, Spania sau Portugalia l-au părăsit deja, iar Belgia – cu această excelentă generație a ei – a trebuit să revină de la 0-2 cu Japonia, o echipă care merita mai mult decât eliminarea în ultima secundă de joc.

*

După o primă repriză ștearsă, în care singura ocazie serioasă a fost risipită la poarta Belgiei, ne-am pregătit pentru unicul scenariu pe care îl credeam posibil: Belgia va deschide scorul și apoi să vezi! Dar Japoniei nu i-a comunicat nimeni că există o oarecare oridine mondială mai veche; niște calcule, domnule, de care ar fi bine să ținem cont. Aiurea!

Harnici, iuți și concentrați, japonezii nici n-au ieșit bine de la cabine că au și desenat o contră grozavă, perfect finalizată de Haraguchi: 1-0. Ei bine, se mai întâmplă, ne-am spus. Și apoi am așteptat reacția furtunoasă a Belgiei. Reacția a venit la faza următoare, când Hazard a fost foarte aproape să dărâme stâlpul din stânga portarului Kawashima, dar niponii n-au luat-o în seamă. În schimb, au mai marcat un gol, la fel de frumos, doar două minute mai târziu, și au aruncat pe geam și ultimele calcule teoretice.

Și la 0-2, Belgia a părut învinsă: umerii căzuți, capetele plecate, picioarele grele. Numai că-n loc de lovitura decisivă a Japoniei a venit golul norocos al lui Vertonghen, care va înțelege abia la reluare cum s-a dus recentrarea lui direct în poartă. Și de unde belgienii păreau vlăguiți, jocul s-a aprins din nou. Cinci minute mai târziu, după câteva contre ba la o poartă, ba la cealaltă, Fellaini a sărit cel mai sus (evident) și a marcat pentru 2-2, cu 15 minute înaintea finalului.

Aici ar fi trebuit ca lucrurile să se domolească. Riscurile inutile nu-și au locul în ultimele minute. Nu-i așa? Ei bine… Au urmat o sumedenie de ocazii mari și foarte mari, cu lovitură după lovitură, în căutarea unui knock-out din repriza 12. L-a reușit Belgia, la capătul unui contraatac perfect din minutul 94. Ai auzit bine: biata Japonie, avântată în atac, a fost prinsă pe contră de puternica Belgie. Ce poveste!