Norocul lui Contra: România egalează în prelungiri Norvegia, după un meci în care a avut șansă, dar a dovedit și caracter

Ciprian Rus 7 iunie 2019

„Avem nevoie de noroc, de nimic altceva”, spunea Cosmin Contra înaintea (aproape) decisivului meci cu Norvegia. România avea nevoie de măcar un punct din deplasările „nordice”, cu Suedia și Norvegia, pentru a rămâne în cărțile calificării într-o grupă extrem de complicată, dominată de Spania.

În Suedia, norocul nu a fost de partea alor noștri, care au ratat egalarea, prin Săpunaru, la ultima fază a meciului. De data asta, norocul invocat de selecționer a venit în chiar primele minute ale jocului cu Norvegia, când tușierul rus a ridicat eronat fanionul la o fază de gol a gazdelor.

Cea mai ofensivă echipă a României din ultimii (mulți) ani – cu Stanciu, Deac, Keșeru, Grozav și Pușcaș aruncați din primul minut în teren, și cu Ianis Hagi, Țucudean și Maxim după pauză – i-a remarcat, în prima oră de joc, doar pe oamenii din apărare. Ca în vremurile bune, apărarea imediată a funcționat foarte bine în prima parte, cu un Tătărușanu magistral în duelurile „unu la unu”. În lipsa posesiei, însă, oamenii de atac de pe foaia lui Contra s-au dovedit a fi jucători de apărare fără diplomă luată „la zi”, fapt care l-a expus foarte mult pe portarul nostru.

După două ocazii anemice în prima parte, România a fost cât pe ce să dea lovitura în minutul 52, la o fază excelent lucrată de Stanciu și Deac. În faza următoare, însă, echipa României a luat gol stupid, după o greșeală uriașă a lui Anton și o deviere nefericită, care l-a pus pe „contre-pied” pe Tătărușanu.

Contra a mutat târziu, abia la 0-1, în minutul 60, dar intrările lui Ianis Hagi și Țucudean au dinamitat meciul. Jocul pe contre le-a convinit de minune norvegienilor, care am mai înscris o dată, prin vedeta Odegaard, după o nouă ocazie bună a alor noștri.

La 0-2, România a început să joace în sfârșit pozițional, cu un Ianis Hagi super creativ și cu un Țucudean foarte combativ. Inspirația lui Keșeru a adus un prim gol, după o fază fixă – din nou, cu puțin noroc – iar de atunci încolo, cu Maxim și el inspirat, România și-a jucat fiecare șansă. În minutul trei al prelungirilor, o deschidere luminoasă a lui Ianis Hagi – exact ce le lipsea „tricolorilor” – l-a lăsat pe același Keșeru singur cu portarul căzut la pământ. Claudiu n-a ratat, e egelat la 2, rezultatul minim dorit de România, iar norocul invocat de Contra le surâde alor noștri.

România joacă pe 10 iunie cu Malta, iar o victorie acolo și o înfrângere a Suediei pe „Bernabeu”, cu Spania, ne poate aduce la egalitate cu nordicii. Urmează însă meciurile de acasă cu Spania, Norvegia și Suedia, iar acolo României nu-i vor mai fi de ajuns nici norocul, nici egalurile…

*

„La al doilea gol, nici nu mai știam dacă e VAR sau nu e VAR în preliminarii. Am arătat cât caracter are acest lot, condus de un antrenor care inspiră acest lucru”, a spus Claudiu Keșeru

„E un egal norocos, la cum am jucat până la 2-0. Pe de altă parte, trebuie să remarcăm acest spirit de a nu ne da bătuți la echipa națională. Din păcate, greșim ca în curtea școlii. Am luat goluri care puteau fi evitate. Toți băieții pe care i-am trimis în teren în partea a doua au intrat foarte bine. E un egal norocos, dar ne poate califica la Euro. Sunt bucuros pentru acest punct” , a adăugat Cosmin Contra

*

După egalul de la Oslo, Norvegia rămâne cu doar două puncte după trei meciuri și iese, practic, din calculele calificării, lucru care ne-ar putea ajuta enorm în meciul retur, de la București, când nordicii vor veni fără nici o miză. Rămâne lupta directă cu Suedia, plus șansa ca, în meciul de acasă, Spania să fie deja calificată, deci și ea demotivată.

Tot vineri seară, Spania și Suedia au câștigat cu Feroe, respectiv Malta, și s-au distanțat în fruntea Grupei F: ibericii au 9 puncte din trei meciuri, suedezii au 7, România are 4, Malta – 3, Norvegia a rămas cu două și se va deplasa în Feroe, care caută primele puncte.

Norvegia – România 2 – 2

Au marcat: Tarik Elyounoussi (’56), Martin Oedegaard (’70) / Claudiu Keserü (’77, ’90)

Norvegia: Grytebust – Elabdellaoui, Nordtveit, Ajer, Aleesami – Odegaard, Selnæs, Berge, Henriksen – King, T. Elyounoussi

Rezerve: Hansen, Rossbach, Daehli, M. Elyonoussi, Johansen, Johnsen, Kamara, Meling, Midtsjo, Rosted, Strandberg, Svensson

Antrenor: Lars Lagerback

România: Tătărușanu – Chipciu, Săpunaru, Dr.Grigore, Toșca – P.Anton, N.Stanciu – Deac, Keșeru, Grozav – Pușcaș

Rezerve: I. Radu, S. Lung jr. , T. Băluță, Bancu, R. Benzar, I. Cristea, I. Hagi, Maxim, Nedelcearu, D. Nistor, I. Radu, D. Rotariu, G. Țucudean

Antrenor: Cosmin Contra