O victorie esențială! România câștigă în prelungiri cu Lituania, dovedește că are caracter. Urmează derbiul cu Serbia pentru locul 1

Ciprian Rus 11 octombrie 2018

Două rezultate de egalitate avea România în Liga Națiunilor după două partide, iar deplasarea din Lituania, echipa cea mai slabă din grupă, nu îi lăsa echipei lui Cosmin Contra decât varianta victoriei.

Pe un teren sintetic, udat în exces de gazde, „tricolorii” au fost nevoiți să tragă tare de ei pentru a obține cele 3 puncte. Mai activă și mai combinativă decât de obicei, cu o posesie în jur de 60%, România a lăsat o bună impresie în prima jumătate de oră, în care a marcat rapid prin Chipciu, după o fază bună a lui Țucudean, și a mai ratat câteva ocazii bune.

Căzut imediat după o bară a lituanienilor, golul le-a dat energie alor noștri doar vreun sfert de oră. Încă dinainte de pauză, băieții lui Contra s-au lasat trași în jocul încâlcit al lituanienilor, făcând o mulțime de greșeli copilărești pe faza de construcție.

După pauză, cu excepția unei faze spectaculoase marca Mitriță, România nu a mai contat deloc – în afară de posesia de la mijloc -, iar lituanienii au fost tot mai periculoși pe minut ce a trecut, până când au marcat, în minutul 88, după o fază simplă și eficientă.

În ciuda egalării târzii, Cosmin Contra a continuat să-și încurajeze jucătorii să caute golul în cele 5 minute de prelungiri. Rezervele Rotariu, Keșeru și Maxim au dat tonul ultimelor atacuri, iar decarul Naționalei a reușit un gol superb la ultima fază a meciului, după ce a culcat din fentă jumătate din apărarea gazdelor.

Cu 5 puncte în clasament, față de 7 ale Serbiei (câștigătoare cu 2-0 în Muntenegru), România poate deveni liderul grupei duminică (ora 16.00), după meciul direct de pe Arena Națională cu ocupanta la zi a locului 1. Muntenegru are 4 puncte, Lituania a pierdut toate cele trei meciuri jucate până azi.

„Știam că meciul va fi foarte greu. Lituanienii sunt agasanți, agresivi, luptă pentru fiecare minge, plus că erau mai obișnuiți cu terenul. Forțele s-au egalizat pe acest teren. Chiar dacă am suferit, mă bucur că băieții au dat gol pe final, e o dovadă a caracterului lor”, a spus Cosmin Contra la microfonul ProTv.

Alexandru Maxim aduce victoria în Lituania! Duminică, jucăm contra Serbiei, la București, pentru primul loc în grupa din Liga Națiunilor!👉 bit.ly/2QH25zw#LuptamImpreuna 🇷🇴

Gepostet von Echipa națională de fotbal a României am Donnerstag, 11. Oktober 2018

Lituania – România 1-2

Au marcat: Zulpa (’88) / Chipciu (’13), Maxim (’90+4)

Lituania: Setkus – Baravykas, A. Jankauskas, Klimavicius, Slavickas – Zulpa, Vorobjovas, Slivka – Novikovas, Cernych (cpt), Sernas

Rezerve: Zubas, Barkus, Janusevskis, Leimonas, Kazlauskas, Simkus, Petravicius, Kuklys, Valskis, Borovskij, Silenas
Antrenor: Edgaras Jankauskas

România: Tătărușanu – Manea, Săpunaru, Tamaș, Bancu – Anton, R. Marin – Chipciu, N. Stanciu, Mitriță – Țucudean

Rezerve: Niță, R. Benzar, Toșca, T. Băluță, Stoian, Maxim (intrat în locul lui Mitriță, în minutul 78), Rotariu (pentru Stanciu, minutul 87), Keșeru (pentru Țucudean, minutul 71), Fl. Tănase, Drăguș
Antrenor: Cosmin Contra

Miza Ligii Națiunilor: încă o șansă pentru EURO 2020

Atenți la detalii și interesați să țină cât mai vie motivația pentru noua competiție, oficialii UEFA au ascuns o miză în formatul Ligii Națiunilor: 16 dintre echipele care nu se vor califica la capătul preliminariilor pentru EURO 2020 vor avea șansa să participe la un „play-off”, pe baza clasării lor în grupele din Liga Națiunilor. Patru echipe li se vor alătura, astfel, celor 20 deja calificate, deci România are o șansă în plus să prindă „Europeanul” la care este co-organizatoare chiar și cu un loc 2 în grupa de Liga Națiunilor.

Uite tot ce trebuie să știi despre formatul Ligii Națiunilor.