Performanța carierei: Ovidiu Ionescu e în finala Europenelor de tenis de masă!

Ciprian Rus 23 septembrie 2018

Săptămână fabuloasă pentru Ovidiu Ionescu la Campionatele Europene de tenis de masă de la Alicante, Spania! Într-o competiție în care așteptam medalii mai degrabă de la fetele noastre, liderul echipei masculine a României realizează cea mai mare performanță a delegației noastre, calificarea în finala de simplu, asigurându-și, deja, argintul.

După ce a trecut de campionul en-titre, Emmanuel Lebesson, de danezul Jonathan Groth, favoritul numărul 6, și de meciul teribil cu Vladimir Samsonov din Belarus (4-3 la seturi și 11-9 în decisiv!), Ovi a făcut o partidă impecabilă împotriva puternicului jucător suedez Kristian Karlsson.

La fel ca în toate meciurile de la aceste Europene, Ovidiu s-a impus în primul set. L-a câștigat apoi și pe al doilea, dar a clacat în setul 3, pe care l-a cedat la 3. Au urmat două seturi extrem de intense, cu schimburi de mingi remarcabile, în care jocul de atac al lui Ovidiu s-a dovedit superior raliurilor de mână stângă ale lui Kristian.

A doua semifinală de la Alicante s-a terminat 4-1, iar scorul premiază evoluția spectaculoasă din ultimii ani a lui Ovidiu, un sportiv care s-a remarcat constant în ultimii ani, de la Olimpiada de la Rio încoace. Finala de la Alicante e doar consecința logică a jocului său încântător din ultimii ani.

În finală, Ovidiu Ionescu va juca azi, de la 19.30, contra lui Timo Boll, marele campion din Germania.