Ploaia de goluri: FCSB și Dinamo ne oferă un egal grozav! Marile favorite din Liga 1 sunt fără victorie după două etape

Ciprian Rus 29 iulie 2018

Programat oricum cam precipitat, deja în etapa a doua, când echipele sunt încă cu gândul la vacanță, iar relațiile de joc de-abia pot fi ghicite de ochiul pasionat de tactică, derbiul dintre FCSB și Dinamo a fost amânat nițel, vreo șase minute, de suporterii oaspeților, care au dat un recital de torțe și fumigene în careul favoriților lor.

Prompți, pompierii s-au chinuit să stingă torțele și fumigenele, dar fundașii lui Dinamo au rămas, se pare, în ceață, iar Gnohere s-a desprins fără marcaj pentru primul gol, în al treilea minut de joc efectiv, după un corner bătut isteț de Dennis Man.

Pe o ploaie apăsătoare, cele două echipe au oferit un joc intens, cu trei galbene pentru FCSB-iști în primele 20 de minute și cu încă două, pentru dinamoviști, până la pauză.

FCSB a fost mai legată, dovadă că Dinamo a intrat prima oară în careul advers abia în minutul 27 și a avut primul șut pe poartă în minutul 39, prin ghiuleaua lui Sergiu Popovici.

Între timp, mai consistentă la mijloc și cu un Dennis Man cu mare poftă de joc, FCSB a încercat două loburi de finețe peste Penedo, primul prin Man, al doilea prin Gnohere.

În primul minut de prelungiri, Dinamo a găsit egalarea, după o fază legată, urmată de o aproximare a lui Benzar, care a pus un stop în careu ideal pentru pirueta lui Axente.

Ploaia abundentă din startul meciului s-a mai domolit după pauză, a crescut însă ritmul meciului, iar pofta de fotbal a celor două echipe – și, desigur, greșelile inerente debutului de sezon – ne-au oferit o ploaie de goluri.

Intrat la pauză, Coman a fost în zi de grație și el a făcut 2-1 cu un șut-centrare din corner care l-a surprins pe Penedo moțăind în gloria plonjonului precedent. Dar Dinamo nu s-a lăsat, a presat imediat și a venit la 2-2 prin Nistor, la capătul unei faze-șnur, începută în jumătatea proprie. Coman și-a readus colegii în avantaj, cu un șut sec din careu, iar la 3-2, după minutul 75, FCSB a făcut, parcă prea devreme, pasul înapoi.

Răsplata a venit în minutul 88: Popescu a egalat din nou, iar „Arca lui Dică”, care se ținuse mai bine pe ploaia de pe Arena Națională, a luat apă și de această dată. Cu două egaluri în două meciuri, FCSB se poate consola doar cu gândul că nici principalelor contracandidate la titlul nu le merge mai bine…

FCSB – Dinamo 3-3

Au marcat: Gnohere ’9, Fl. Coman ’55, ’68 / Axente ’45+2, Nistor ’61, M. Popescu ’88

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planic, M. Bălașa, Momcilovic – Ov. Popescu, L. Filip – Man, Fl. Tănase (cpt), Teixeira – Gnohere

Au intrat: Fl. Coman, Moruțan, Qaka

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, Mahlangu, D. Nistor (cpt) – Sorescu, Axente, Salomao

Au intrat: Pesici, Gomelt, Moldoveanu

CFR egal, Craiova înfrângere

Marile câștigătoare ale sezonului trecut, campioana CFR Cluj și câștigătoarea Cupei, CSU Craiova, au și ele un început slab de sezon. După ce a pierdut Supercupa și a remizat acasă, în prima etapă, cu Iașiul, Craiova a pierdut duminică și la Sepsi.

CFR Cluj, la rându-i, nu reușește să treacă peste convulsiile interne și a mai scăpat printre degete două puncte, cu Toni Conceicao pe bancă, contra unei nou-promovate, într-un meci în care, ca și în runda precedentă, a avut în față un portar în zi mare.

D’ale noastre

Abia recuperat de Astra de prin parcuri, pentru 1,4 milioane de euro, Denis Alibec nu se dezminte: a fost surprins prin oraș la 3 noaptea, după încă un meci început rezervă și terminat fără gol.