Un film repetitiv, un egal enervant: noua selecționată U19 ia gol în ultima secundă în grupa pentru Euro 2019

Ciprian Rus 14 noiembrie 2018
Fast

Vechea gardă U19 a României o pățise nu o dată, dar de mai multe ori. Mai întâi când juca la U17 și a pierdut calificarea la un turneu de elită în ultima secundă, în Ungaria, a doua oară, încă mai dureros, când a ratat calificarea la Europene de anul acesta, cu două goluri luate pe final, ultimul în prelungiri, după ce condusese cu 1-0 și controlase aproape perfect jocul.

Generația U21, cu penaltiul apărat de Ionuț Radu în prelungirile prelungirilor cu Portugalia, părea să fi pus capăt acestui complex al echipelor de tineret. Nu încă. Pentru că noua reprezentativă Under 19 a României, pregătită de Daniel Oprescu, a scăpat din mână azi, în minutul 90+8, la ultima fază a meciului, o victorie mare contra echipei gazdă, Bulgaria, în primul joc din grupa de calificare la Campionatul European 2019.

A fost 1-1 la Sliven, în duelul Bulgaria: după o ratare uriașă, singur cu portarul, a vedetei echipei noastre, decarul Sefer de la FC Groningen, România a deschis scorul prin căpitanul Mihăilă, în minutul 16, dintr-o lovitură de la 11 metri obținută de Stoica. Și, cu toate că au mai ratat alte câteva ocazii, finalul i-a surprins pe „tricolori” încercând să apere avantajul minim. Rămași în zece oameni din minutul 89, bulgarii au egalat în ultima secundă, printr-un șut fantastic de la 30 de metri al lui Mitkov.

Echipa României mai are de jucat două meciuri: cu Grecia, pe 17 noiembrie, și cu Gibraltar, pe 20 noiembrie. Ambele întâlniri sunt programate la Stara Zagora, de la ora 14:30 și vor fi transmise pe canalul de YouTube FRF TV.

Pentru a merge mai departe la Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO, naționala U19 trebuie să se claseze pe unul dintre primele două locuri în grupă. Campionatul European, la care vor fi prezente doar opt selecționate, va avea loc în iunie 2019 în Armenia.

România a jucat în componența: 1. Cristea – 2. A. Rus, 5. Ehmann (6. Leca, ’40), 20. Manolache, 4. S. Șerban – 17. M. Șerban, 8. Chiriac (18. Toma, ’78) – 11. Petrila, 10. Sefer, 13. Mihăilă – 9. Stoica (19. Baicu, ’56). Antrenor: Daniel Oprescu, rezerve: 12. I. Rus – 3. Jurj, 7. Horșia, 14. Nițu, 16. Țieranu și 21. Ispas.

Lotul României U19

Portari: Andrei Cristea (Gaz Metan Mediaș), David Duțu (SC Popești Leordeni), Ionuț Rus (Sassuolo/Italia)

Fundași: Andrei Rus (CS Afumați), Călin Jurj (ASU Poli Timișoara), Marius Leca (FC Viitorul), Marco Ehmann (SC Dinamo 1948), Darius Țieranu (Ripensia Timișoara), Sorin Șerban (CS Minaur Baia Mare), Rareș Ispas  (CFR 1907 Cluj), Antonio Manolache (FC Groningen/Olanda)

Mijlocași: Daniel Toma (FCSB), Radu Chiriac (AFC Astra), Claudiu Petrila (CFR 1907 Cluj), Ovidiu Horșia (Academica Clinceni), Antonio Sefer (FC Groningen/Olanda), Valentin Mihăilă (U Craiova 1948 Club Sportiv), Raoul Baicu (U Craiova 1948 Club Sportiv), Marian Șerban (U Craiova 1948 Club Sportiv)

Atacanți: Alexandru Stoica Alexandru Stoica (CS Balotești), Luis Nițu (U Craiova 1948 Club Sportiv)