Cât pe ce: Bayern München, chinuită teribil de semi-profesioniștii lui Drochtersen/Assel, echipă de divizia a patra

Lead.ro 18 august 2018

Cu toate vedetele în teren și cu Niko Kovac – câștigător al Cupei Germaniei anul trecut, când antrena pe Frankfurt – pe bancă, Bayern a ajuns în nordul Germaniei, pentru primul tur al DFP Pokal, cu un bun elan: 5-0 cu Frankfurt în Supercupa Germaniei și 4-1 cu Hamburg în cel mai recent amical, la mijlocul săptămânii trecute. Așa că Drochtersen și fanii ei s-au pregătit de „meciul secolului pentru acest acești suporteri“ – așa cum l-a descris chiar primarul orășelului de 11.000 de locuitori – ca pentru coliziunea dintre tren și motoretă. Și nu mică le-a fost surpriza când au înțeles că s-au speriat de pomană.

Fără viteză și fără idei, Bayern n-a creat nici măcar o ocazie într-o primă ocazie în care decarul lui Drochtersen a avut o foarte bună șansă de gol, la singura fază în care echipa lui a ajuns (cu mingea la picior) aproape de careul lui Neuer.

Prima ocazie a lui Bayern a venit la jumătatea reprizei secunde, când șutul lui Alcantara s-a lovit de transversală, chiar înainte ca meciul să fie oprit minute bune de un protest spontan (împotriva Federației Germane) al peluzei bavareze.

Abia la reluarea jocului au început campionii în serie ai Germaniei să joace cu mai multă intenție. Și, după ce golul lui Muller a fost anulat pentru offside, Lewandowski a reușit să marcheze – în minutul 82 și cu ceva noroc – singurul gol al unui meci pe care fanii lui Bayern abia așteapă să-l uite.

Sigur, a fost abia turul întâi din Cupa Germaniei, Bundesliga începe peste o săptămână, dar apariția asta anemică îi va îngrijora pe mulți. Kovac, care a prins două finale consecutive ale Cupei cu Frankfurt (prima pierdută, a doua câștigată contra lui Bayern), va căuta să răspundă rapid la o întrebare esențială: cum va juca echipa lui contra adversarelor care se vor apăra cu 11 jucători? De vreme ce multe adversare din Bundesliga vor căuta să aglomereze fiecare centimetru din preajma propriului careu, de răspunsul acestei întrebări se leagă și rezultatele acestui sezon de tranziție: un antrenor nou încearcă să-și impună propriul stil (mai direct) și să le facă loc în primul 11 unor tineri ca Goretzka, Coman, Gnabry și chiar renato Sanches, întors în Geermania după împrumutul nereușit din Premier League.

Bayern va juca peste șase zile, contra lui Hoffenheim, pe propriul teren, în prima etapă de Bundesliga.

Tot în primul tur al Cupei, Hoffe a bătut cu 6-1 pe Kaiseslautern, în timp ce Frankfurt a fost eliminată de Ulm, altă echipă din ligile regionale.