Dramatic! Ajutată de excelenții Moruțan, Benzar și Gnohere, FCSB se salvează în prelungiri cu Hajduk

Lead.ro 16 august 2018

„Este un meci foarte important pentru noi, avem un adversar dificil, a fost o luptă în tur, aşa va fi şi acum. Va fi foarte greu. Sper ca gazonul să arate mai bine ca la meciul cu Iaşi, dar noi trebuie să fim pregătiţi de orice.“ Asta își dorea antrenorul Dică înaintea returului de la București cu Hajduk Split. Și exact asta a primit: gazonul a fost ceva mai bun (cu siguranță mai bun decât „maidanul“ din Split), meciul a fost mai multă luptă decât fotbal și, până la penaltiul obținut de FCSB în minutul 50 – transformat de Gnohere – nimeni nu s-ar fi mirat să vadă duelul intrat în prelungiri.

Abia aici s-a aprins cu adevărat un joc consumat, în prima lui repriză, sub apăsarea mizei. A fost nevoie de intrarea lui Olimpiu Moruțan pentru ca FCSB să primească mai multe idei și mai multă viteză în atac. Tocmai așa, la capătul unei combinații rapide între Moruțan și Benzar, a ieșit și penaltiul din minutul 50 – un henț evident.

A fost momentul care-a schimbat dintr-o dată desfășurarea meciului, de parcă cineva a apăsat butonul de Add More Drama, ca-n reclamele TNT. Într-adevăr, înainte ca Gnohere să transforme de la 11 metri, Dragoș Nedelcu a fost lovit în față de un obiect aruncat dintr-o tribună agitată și ea de ritmul tot mai bun din teren, a ieșit în sânge la marginea terenului, și ne-a lăsat să ne întrebăm – de unde au venit toate astea?

Că FCSB a arătat mai bine în a doua repriză – de fapt, faptul că oamenii au văzut mai mult fotbal în a doua repriză – i se datorează chiar tânărului Olimpiu Moruțan, intrat pe teren din debutul părții secunde.

El a legat mijlocul, el a făcut legătura între linii și tot el a alergat ba să primească mingea, ba să blocheze urcarea adversarilor direcți. Și exact când jocul părea să curgă spre vicecampioana României, Sego a centrat perfect de pe dreapta, iar la întâlnirea cu mingea a ajuns Said: cap, gol și avantaj Hajduk, cu opt minute înainte de final. Ce lovitură! La prima ocazie, croații lui Hajduk au marcat și ne-au amintit că nicio echipă românească nu a reușit să-i elimine vreodată din Europa.

Așa că Arena Națională și-a pierdut puțin glasul (dacă nu cumva și cheful), Dică a mutat cu Rusescu în locul lui Pintilii, dar FCSB nu părea să fie capabilă să mai creeze ceva. De parcă frumoasa efervescență dintre cele două goluri nici n-ar fi avut loc.

A fost nevoie de o altă combinație între Moruțan și Benzar, eliberat pe flancul dreapt, de unde a trimis o centrare apetisantă (și înșelătoare) la colțul lung, unde Gnohere s-a înălțat pentru a-și lua titlul de erou al serii: 2-1 pentru FCSB, care privește acum spre play-off-ul cu Rapid Viena.

Câștigătoarea va ajunge în grupele Europa League. Și nimeni nu o să le spună lui Moruțan, Benzar sau Ghohere că ei nu merită să joace acolo.

CFR Cluj e și ea aproape de grupe, după ce a trecut la scor de Alashkert. Clujenii vor juca în play-off cu Dudelange, campioana Luxemburgului, în timp ce Craiova a fost eliminată de RB Leipzig. Chiar și așa, oltenii au motive de mândrie.