FCSB și Viitorul îndulcesc debutul CFR-ului în Europa, Clujul taie în carne vie după înfrângerea cu Malmo

Ciprian Rus 26 iulie 2018

Într-o zi complicată și importantă pentru fotbalul românesc, în care campioana CFR Cluj s-a dispensat și de antrenorul Edi Iordănescu, dar și de o parte din echipa de conducere care a girat „proictul Dan Petrescu”, FCSB și Viitorul ne readuc pofta de fotbal, cu două meciuri bune în cupele europene.

Speranțe pentru Viitorul

Cu un pasiv serios în ultimele ediții ale confruntărilor din Europa, Viitorul a făcut 50 de minute excelente împotriva unei echipei cu nume din Olanda, Vitesse. A fost 2-0 după două goluri ale lui Denis Drăguș, imediat înainte și după pauză, iar trupa lui Gică Hagi avea deja prima șansă la calificare.

La 2-1, după un gol norocos, olandezii au ieșit la joc, iar constănțenii au avut mai multe șanse de a-i taxa pe contraatac. N-au făcut-o. Și fotbalul pedepsește ocaziile ratate: Viitorul a fost egalată cu un sfert de oră înainte de final, apoi, în zece oameni, după eliminarea lui Artean, n-a mai putut să forțeze victoria și e acum obligată să marcheze (și probabil să câștige) la Arnhem.

Returul se joacă pe 2 august (joi), de la ora 21.

FCSB își respectă blazonul european

În celălalt meci al zilei din Europa League, FCSB a trecut fără emoții de Rudar Velenje, chiar în deplasare. Man a marcat încă din startul meciului, iar colegii lui au gestionat bine avantajul, până în minutul 75, când veteranul Teixeira a făcut 2-0.

Returul cu Rudar Velenje va avea loc joia viitoare, de la ora 21:30, pe „Arena Națională”.

Înfrângere cu scântei la Cluj

Înfrângerea CFR-ului în fața lui Malmo, în preliminariile Champions League, fără șut pe poartă din partea clujenilor, a dat cep nemulțumirilor acumulate în club în ultimul an. Tabăra foștilor conducători, Iuliu Mureșan – Răzvan Zamfir, a câștigat partida cu Bogdan Mara și Marius Bilașco, care au fost dați afară împreună cu antrenorul pe care l-au adus după plecarea lui Dan Petrescu, Edi Iordănescu.

Toni Conceicao, fost antrenor în Gruia în două rânduri, are șansa de a întoarce rezultatul de la Cluj și de a califica CFR-ul, de la Malmo, în Champions League.