Noua generație de olimpici ne face noi bucurii la Buenos Aires: argint la înot, bronz la haltere

Ciprian Rus 9 octombrie 2018
Fast

Noul Lead se poziționează mai clar în ochii publicului ca o publicație digitală concentrată pe sport, pe poveștile și personajele lui autentice. Folosim sportul pentru a transmite valori și idei prețuite de publicul nostru țintă și pentru a-l inspira.

Împarte cu alții acest articol

Înotătorul Daniel Martin a obținut a doua medalie pentru România, în prima zi a Jocurilor Olimpice de Tineret de la Buenos Aires, după o cursă foarte bună în finala de 100 de metri spate.

Sportivul nostru a avut un timp de reacție fantastic la start (0,56) și a întors primul la 50 de metri, dar s-a văzut prins din urmă, pe ultimii metri, de rusul Kliment Kolesnikov, multiplu campion european de natație în acest an și deținător al recordului mondial la 50 de metri spate, într-o cursă în care Robert Glință a terminat al doilea, la fel ca Daniel Martin în competiția de azi. Podiumul JOT la 100 m spate a fost completat de italianul Thomas Ceccon.

Cu argintul obținut, Daniel își face cel mai frumos cadou, după ce și-a serbat majoratul chiar la Buenos Aires, în mijlocul colegilor de delegație.

Bronz la haltere feminin!

Tot în cursul nopții (după ora Bucureștiului), Mihaela Valentina Cambei a câștigat medalia de bronz în limitele categoriei 48 kg, în competiția de haltere din cadrul JOT Buenos Aires 2018. Mihaela a ridicat 156 de kilograme, într-un concurs dominat de mexicanca Yesika Hernandez, cu 171 de kilograme.

Argintul lui Daniel Marin și bronzul Mihaelei Cambei vin imediat după aurul spectaculos obținut de judoka Adrian Șulcă în finala -81 kilograme.

*

Jocurile Olimpice de Tineret au început luni, 8 octombrie, după ce duminică gazdele au pregătit o festivitate de deschidere superbă, urmărită la fața locului de 200.000 de oameni. 34 de sportivi vor lupta pentru România la JOT Buenos Aires 2018.

Atletism – cinci sportivi: Daniela Vasile, Adina Elena Circiogel, Razvan Carare, Cristian Gabriel Voicu, Bianca Toader;

Baschet – patru sportive: Sonia Alexandra Cazacu, Maria Ferariu, Ilinca Sofia Paun, Carla Antonia Popescu;

Canotaj – patru sportivi: Alina Maria Baletchi, Tabita Maftei, Alexandru Laurentiu Danciu, Florin Nicolae Arteni Fintinariu;

Gimnastică artistică – doi sportivi: Ana Maria Puiu și Gabriel Burtanete;

Gimnastică ritmică – Denisa Alexandra Stoian;

Judo – doi sportivi: Iosif Adrian Sulca si Giorgia Barbara Hagianu;

Haltere – trei sportivi: Sabina Baltag, Mihaela Valentina Cambei, Emanuel Marian Danciu;

Înot – patru sportivi: Maria Claudia Gadea, Ingrid Huszar, Daniel Cristian Martin, George Adrian Ratiu;

Lupte: Amina Roxana Capezan;

Sărituri în apă: Aurelian Dragomir;

Scrimă – doi sportivi: Diana Rebeca Candescu si Andrei Pastin;

Tir sportiv: Daria Olimpia Haristiade;

Tenis de masă – doi sportivi: Andreea Dragoman și Cristian Pletea;

Tenis de câmp – doi sportivi: Selma Stefania Cadar și Cristian Filip Jianu.

 

Fotografii: COSR / Facebook

Happening now