Pușcaș, gol pentru Trofeul „Puskas”. Evoluție de senzație a lui George Pușcaș la Reading, Contra îl așteaptă cu goluri și la Naționala mare

Ciprian Rus 18 august 2019
Fast

Bară în prima etapă de campionat, gol și transformare a loviturii de departajare, după prelungiri, în victoria echipei sale în Cupa Ligii, iar acum „dublă” în a treia rundă din Championship – pentru prima victorie a echipei sale în campionat. George Pușcaș merge din bine în mai bine la noua sa echipă, Reading, în liga a doua engleză.

Mulți s-au așteptat ca după spectaculosul European U21, în care a fost inclus în echipa turneului final, George Pușcaș să prindă un contract ceva mai bun decât trecerea de la o echipă care lupta pentru promovarea în Serie A la o echipă care abia s-a salvat de la retrogradarea în liga a III-a din Anglia.

Într-un moment în care învinșii lui George Pușcaș și ai naționalei U21 a României de la Euro, englezii Tomori, Mount și Abraham, tocmai ce prindeau minute pentru Chelsea în Supercupa Europei, contra lui Liverpool, ne-am întrebat și noi, ca mulți alții, dacă transferul la Reading e un pas înainte (sau măcar un pas potrivit cu momentul) și, în lipsa unui răspuns pripit, certitudinea era aceea că George Pușcaș se înhamă la o muncă infernală la Reading.

Cealaltă certitudine era că, învățat de mic cu greul, George Pușcaș nu se teme de muncă. Ne-a demonstrat asta, deja, în fiecare din cele trei meciuri jucate în tricoul lui Reading. Duminică, împotriva lui Cardiff, echipă tocmai venită din Premier League, acolo unde tinde să ajungă și el cât de repede, George Pușcaș a făcut un meci cu adevărat memorabil, un „one man show” încheiat cu o „dublă”, cu câteva acțiuni care au ridicat în picioare tribuna „alb-albastră” a gazdelor, mai cu seamă cea de la primul gol, și cu ratare aproape la fel de spectaculoasă ca prima sa reușită de pe „Madejski Stadium”.

Era minutul 24 și 23 de secunde când Pușcaș prelua mingea la 35 de metri de propria poartă. 16 secunde mai târziu – o eternitate! – mingea alergată de George 60 de metri pe banda stângă a apărării adverse odihnea în plasa porții lui Cardiff. Mai întâi un sprint puternic, cu omul de marcaj în spate, până în 30-ul advers, apoi frână scurtă – nimeni dintre ai săi în poziție de primire, pe contraatac. Aflat deja în „pozițional”, George îl ia „unu la unu” pe fundașul stânga advers și intră în careul de 16, în unghi închis: toată lumea așteaptă centrarea, dar „Puski” își încarcă stângul pentru un gol de generic. Un gol senzațional, care îl pune pe Pușcaș, încă din startul sezonului, pe lista scurtă a trofeului „Puskas”!

Până să marcheze din nou, în minutul 40, cu o venire „la scurt” de vârf adevărat, rețelele sociale din Anglia luaseră deja foc după prima reușită a „lunetistului” român! În partea a doua, Pușcaș putea face hattrick-ul dacă colegul său din atac, Lucas Joao, ar fi fost ceva mai altruist. În cele din urmă, tripla a stat în vârful ghetei lui George în minutul 80, când, scăpat singur de la jumătatea terenului, a ochit colțul lung și a trimis la un fir de iarbă de bară. O ratare care nu avea cum să-i răpească titlul de MVP al partidei și lungul șir de elogii al exigentei prese britanice.

Mai e ceva îmbucurător în acest 2-0 al lui Reading în fața lui Cardiff. Echipa lui Puski arată bine, e o echipă tehnică, cu fotbal creativ, european, lucrat de doi „meseriași”, Ejaria și Swift, orchestrat de un manager portughez, J. M. Gomes. Și jocul, și victoria cu o proaspăt retrogradată arată că proiectul de la Reading – unde, pe bună dreptate, Adi Popa nu prea avea loc – este mai ambițios decât părea la prima vedere. Rămâne, acum, că Geoge Pușcaș, aflat pe lista preliminară de convocări a lui Cosmin Contra, să o țină tot așa. Ne bucură golurile lui de la Reading, ne-ar bucura și mai și noi goluri în tricoul Naționalei mari.