Cupele europene schimbă liderul în Liga 1. FCSB și CFR fac rocada, după ce și-au menajat titularii, cu gândul la Europa League

Ciprian Rus 27 august 2018
Fast

Rezultatele de joia trecută din cupele europene – înfrângeri dureroase în deplasare, atât pentru FCSB, cât și pentru CFR Cluj – lasă urme și în competiția internă. Miza uriașă, peste 10 milioane de euro pentru fiecare dintre cluburi, i-a forțat pe dirigiuitorii reprezentantelor noastre în Europa League să sacrifice etapa a șasea din Liga 1 cu gândul de a-i avea proaspeți pentru joi pe cei mai buni jucători.

Mai cu seamă lui Toni Conceicao i s-a reproșat faptul că a forțat totul pe cartea victoriei cu Dinamo în campionat și a ajuns cu jucătorii – unii dintre ei cu o vârstă înaintată – sleiți de puteri la meciul cu Dudelange. De data aceasta, în meciul cu Gaz Metan, antrenorul clujenilor nu a mai riscat și a trimis în teren o echipă absolut inedită, cu nou-venitul Jesus în poartă, cu Peteleu, Radu, De Luca, Costache și Tambe titulari și cu Julio Baptista, cel mai titrat jucător din istoria Ligii 1, pe bancă.

Cu atâtea schimbări, jocul CFR-ului a scârțâit serios, iar Gazul a ratat victoria numai și numai pentru că a avut în față un portar într-o zi fabuloasă. Jesus, fostul jucător al lui Real Madrid, a fost marele câștig al CFR-ului într-o etapă în care a cedat două puncte la Mediaș și i-a lăsat FCSB-ului drum liber spre locul 1.

Cu un om în plus un meci întreg, FCSB nu putea rata ocazia de a deveni lider. S-a desprins la 2-0 în fața Viitorului imediat după pauză și a avut emoții doar vreo 10 minute, după golul lui Vână. Rusescu, cu mai multe execuții care amintesc de golgheterul de acum câțiva ani, a liniștit finalul unui meci în care puștii lui Nicolae Dică au fost peste cei ai lui Gică Hagi.

FCSB trece pe locul 1, dar adevăratul premiu după etapa aceasta îl va lua echipa care va reuși minunea de a se califica în grupele Europa League.

D’ale noastre

Euforic după victoria lejeră cu Viitorul, Gigi Becali a recidivat, anunțând la televizor echipa care va juca în Europa League contra lui Rapid Viena. „Vă pot spune că Florinel Coman va juca joi, dar nu știu dacă va fi titular. Pe stânga cred că Dică îl va folosi pe Teixeira. Tănase n-a demonstrat nimic în seara asta, Rusescu e «caviar». Îmi pare rău acum că nu l-am odihnit și pe el o repriză. Echipa se știe. Dreapta va fi Roman. În față va fi Gnohere, o întrebare e cine va fi lângă Pintilii la mijloc. Trebuie să-și aleagă Dică între Popescu, Filip și Nedelcu. Qaka a jucat tot meciul, e obosit. Fundaș stânga e Stan”.

Ultima oară când Becali a anunțat echipa pentru Europa, Viktoria Plzen s-a distrat cu FCSB…

Surpriza Astra

Cu un antrenor nou, Marius Măldărășanu, cu un lot în care vedete sunt mai degrabă jucători de care alții s-au descotorosit la un moment dat, fără un vârf de careu, după noile aventuri ale lui Denis Alibec, Astra impresionează în acest început de campionat. A învins cu 3-0 la Concordia, după un euro-gol al lui Balaure, nu are nici o înfrângere și a urcat pe locul 3 în clasament!