FCSB pierde cu Viktoria, e obligată să câștige ultimul meci pentru a-și păstra locul unu în grupă

Ciprian Rus 23 noiembrie 2017

Cu primul „11” făcut la televizor de patronul Gigi Becali – lucru nemaivăzut în fotbalul mare – FCSB pierde la Plzen, într-un meci jucat fără nerv, în care a fost dominată minute bune de Viktoria și în care a avut și ghinion, la câteva decizii la limită ale arbitrului.

Calificată în primăvara europeană încă din turul precedent, vicecampioana României nu a apăsat pe accelerație, iar disciplinații jucători cehi au profitat din plin după pauză. Până atunci, după un început mai bun al gazdelor, jucătorii noștri puteau marca la capătul câtorva acțiuni semnate de Golofca și Alibec, dar și în urma unui penalti neacordat.

Nemulțumit de jocul echipei sale, Nicolae Dică a făcut două schmbări la pauză, dar norocul a rămas tot de partea gazdelor, care au marcat în minutul 51, prin Peterzela, după o fază suspectă de ofsaid.

Intrările lui Tănase și Budescu nu au reușit nici ele să anime jocul lui FCSB, iar Kopici a făcut 2-0, după o fază în care tânărul portar Andrei Vlad s-a remarcat cu o intervenție de excepție. Din păcate pentru el, respingerea sa a ajuns în afara careului, iar șutul retrimis spre poartă a fost deviat, iarăși norocos, de jucătorul Viktoriei.

Prima înfrângere în Grupa G o menține pe FCSB pe primul loc, dar Alibec și compania au nevoie de victorie cu Lugano, în ultima rundă, pentru a fi siguri de o poziție privilegiată la tragerea la sorți a primului tur eliminatoriu din primăvara europeană.

Viktoria – FCSB 2-0

Au marcat: Peterzela (’51), Kopici (’76)

Viktoria Plzen: Hruska – Reznik, Hejda, Hubnik, Limbersky – Hrosovsky, Horava – Peterzela, Kolar, Kopici – Reznicek

Rezerve: Kozacik, Bakos, Cermak, Hajdek, Havel, Kovarik, Zivulici

Antrenor: Pavel Vrba

FCSB: Vlad – Enache, Planici, Bălașa, Junior Morais – Ov. Popescu, Filip – Golofca, Man, Coman – Alibec

Rezerve: Niță – Larie, Budescu, De. Amorim, Gnohere, Larie, Nedelcu, Tănase

Antrenor: Nicolae Dică