Cătălina Ponor a câștigat două medalii de aur la bârnă și sol la Cupa Mondială de la Baku, primul concurs la care participă după Jocurile Olimpice

Andreea Giuclea 19 martie 2017

Cătălina Ponor, triplă campioană olimpică, a câștigat duminică medalii de aur la aparatele ei preferate, bârnă și bârnă, în cadrul etapei de Cupă Mondială de la Baku. Lider încă din calificări după ambele exerciții, Cătălina a rămas în fruntea clasamentului și după finalele de duminică, obținând 13.433 la sol (avusese 13.233 în calificări) și 13.833 la bârnă (14.233), unde a prezentat un exercițiu nou.

A fost urmată, la bârnă, de gimnasta elenă Vasiliki Millousi (13,633 puncte) și de australianca Emily Little (13,433), iar la sol de Emily Little (13.400) și de Marina Nekrasova, din Azerbaijan (12.833).

Ponor, care va împlini 30 de ani în vară, a fost singura gimnastă din România care s-a calificat în finale la concursul de la Baku. Anamaria Ocolișan s-a clasat pe 14 la bârnă (11.066) și 15 la sol (10.833). În competiția masculină au concurat Laurențiu Nistor, Cristian Bățagă, Vlad Cotună, Adelin Kotrong și Andrei Ursache, dar niciunul nu s-a calificat în finală

Deși primul concurs oficial la care participă după Rio e un test important înainte de Campionatele Europene de la Cluj din aprilie, concurența nu a fost foarte mare. În același weekend a avut loc și Cupa Mondială de individual compus de la Stuttgart, câștigată de gimnasta din Germania Tabea Alt, care a obținut 14.066 la bârnă și 13.500 la sol. (Cupa Mondială de la Baku face parte din seria de Cupe Mondiale care se desfășoară doar pe aparate, nu și la individual compus.)

Larisa Iordache, care trebuia să participe la concursul de la Stuttgart, s-a retras din cauza unei accidentări la picior care a ținut-o două săptămâni departe de majoritatea aparatelor.

Weekendul viitor, Ponor va participa la Cupa Mondială de la Doha (22-25 martie, tot pe aparate), unde anul trecut a cucerit prima medalie după revenirea în gimnastica de performanță, după o pauză de trei ani. Despre revenirea ei și pregătirea pentru Jocurile Olimpice de la Rio citiți aici, pe larg.

Despre Cupa Mondială

Competiția de la Baku face parte din Seria de Cupă Mondială pe aparate, una din cele trei serii propuse de Federația Internațională de Gimnastică Artistică pentru noul ciclu olimpic. La fiecare eveniment, sportivii câștigă puncte care se adaugă în clasamentul mondial individual pe aparate, iar etapele din 2019 și 2020 vor fi și competiții de calificare la Jocurile Olimpice din 2020. Prima ediție de anul acesta a avut loc la Melbourne, între 22-25 februarie. Concursul de bârnă a fost câștigat de Tingting Liu, din China, cu un punctaj de 14.766, în timp ce campioana olimpică de la Rio, olandeza  Sanne Wevers, s-a clasat pe doi, cu 14.500, iar Emily Little pe trei.

O altă serie, Cupa Mondială la individual compus, a avut primul eveniment pe 4 martie, la Newmark (USA), iar al doilea weekendul acesta, la Stutgart. A treia serie, World Challenge Cup, va începe pe 12 mai, la Koper (Slovenia).