Hala Madrid! Real câștigă a treia oară la rând Champions League, într-o finală dominată de excepționala reușită a lui Bale și de ghinioanele lui Liverpool

Lead.ro 30 mai 2018

Cu un gol de cascadorii râsului și un altul, o bijuterie, Real Madrid a câștigat din nou cea mai importantă competiție europeană intercluburi, după 3-1 la Kiev cu Liverpool. Madrilenii au acum un total de 13 trofee în Cupa Campionilor Europeni / Liga Campionilor.

A fost o finală dramatică, din tot soiul de motive. Liverpool a rămas fără Salah încă din minutul 28, după o intrare – imprudentă, după unii, urâtă de-a dreptul, după alții – a lui Ramos. Conform primelor informații de la stadion, vedeta egipteană și-a dislocat umărul.

Ieșirea (în lacrimi) a egipteanului din joc a schimbat dinamica meciului, dar Real tot avea nevoie să producă ceva, victoria nu avea să vină de la sine.

Apoi Madridul l-a pierdut (iar într-o finală de Ligă) pe Carvajal, cu o accidentare oarecum similară cu cea suferită în finala din 2016.

Momentele astea au pregătit terenul pentru un alt tip de dramă, cea sportivă, din fericire. Benzema a înscris cel mai benzema-gol din cariera lui, când a profitat, în minutul 51, de o eroare imensă a lui Loris Karius. Sadio Mane a egalat pentru Liverpool doar patru minute mai târziu, dar Gareth Bale a rupt inimile cormoranilor în minutul 64, cu o execuție care ne-a reamintit de antrenorul său, Zinedine Zidane, cel care l-a trimis inspirat azi în teren în locul lui Isco, cu doar trei minute înainte de acel gol.

Real a încheiat conturile finalei în minutul 83, tot prin Bale, cu un assist tot de la Marcelo, cu o gafă tot de la Karius. Iar sărbătoarea putea să înceapă. O nouă dezamăgire pentru Liverpool, un nou titlu pentru Madrid. Al treilea consecutiv, într-o competiție care parcă le aparține.