Liverpool e prea puternică pentru Bayern, Messi sclipește iar. Goluri multe pentru Liverpool și Barça

Codruț Baciu 14 martie 2019

Față de meciurile din tur, de luna trecută, s-a păstrat calitatea și am avut în plus golurile. Un târg ideal pentru orice microbist. Două seri de Champions League fără gol ar fi fost prea mult parcă, deși recordurile și revenirile spectaculoase au devenit tot mai comune în ultimii ani. Dar nu, de data asta, Messi pe Camp Nou și Mane pe Allianz Arena au avut grijă să nu dezamăgească pe nimeni.

Așadar, avem sferturi de finală cu patru puteri din Anglia (City, Liverpool, Tottenham și United), Barcelona și Juve, plus outsiderele Ajax și Porto. Tragerea la sorți a sferturilor și semifinalelor are loc vineri, 15 martie.

Bayern Munchen – Liverpool: 1-3

Băieții lui Klopp veneau după un 4-2 cu Burnley, în care Mane și Firmino au zburdat pe teren. Însă la Bayern acasă, au început cum nu se poate mai prost: o schimbare forțată, în minutul 13. Ghinionistul a fost Jordan Henderson, care, în aproape un deceniu pe Anfield, se apropie de 250 de meciuri în tricoul lui Liverpool. În locul lui, Fabinho. Alte 13 minute mai târziu, Sadio Mane a dechis scorul printr-un super-gol care plasa trupa engleză drept favorită la calificare.

Sub ploaia muncheneză, Karl-Heinz Rummenigge nu a fost nevoit să aștepte prea mult până la egalare. La 63 de ani, președintele bavarezilor arată de 50 și se bucură ca la 30. Suele i-a pasat lui Gnabry, care a centrat la fix pentru un autogol din vîrf de bocanc al lui Joel Matip.

După prima oră de joc, ocaziile nu s-au succedat într-un ritm foarte alert la cele două porți, însă, vorba lui Grădinescu, chiar și așa, am avut ce vedea. Bayern a atacat și a ținut mingea, însă tot Liverpool a înscris. Un corner la care van Dijk s-a demarcat ideal, scăpând de marcajul lui Javier Martinez, apoi fruntea pusă perfect la minge. Neuer, fără vină sau reacție din nou. Rânjetul de sub glugă al lui Klopp avea să se transforme în sărbătoare în toată regula la final, însă până atunci, Bayern a presat pentru o egalare care să-i ofere măcar șansa unui final încins, cum a mai avut.

Contraatacurile lui Liverpool au avut ca finalitate fie ratările lui Salah – adesea genial, uneori egoist – fie intercepțiile la limită ale lui Hummels sau Alaba. A existat și un al treilea deznodământ, cu Salah centrând magistral cu exteriorul și Mane punctând cu capul, pentru 3-1.

Liverpool merge, așadar, în sferturi, iar Bayern se vede eliminată chiar pe teren propriu. Deloc previzibil, însă complet meritat. Și apropo de previzibil, excelent titlul dat de Rory Smith materialului său apărut ieri, în New York Times: „Arjen Robben Has Been Cutting Left His Entire Career. So Why Can’t Anyone Stop Him?”. Articolul nu-i rău nici el, chiar dacă n-am apucat să-l vedem pe Robben aseară.

FC Barcelona – Lyon: 5-1

După 0-0 în tur, Barca lui Messi nu trebuia decât să fie puțin atentă, iar în rest, să-și facă jocul. Dembele a avut prima ocazie a francezilor, în minutul 19, însă în restul primei reprize, catalanii au preluat integral inițiativa, oferind pase spectaculoase, ocazii și goluri. În plus, n-a ajutat nicicum faptul că portarul lui Lyon (și al Naționalei Portugaliei), Anthony Lopes, a fost nevoit să iasă de pe teren, la câteva minute după o ciocnire deloc blândă cu Philippe Coutinho.

Apoi, golurile au început să vină pe bandă rulantă, ca să compenseze, parcă, acel 0-0 din meciul tur. Mai întâi, Suarez a obținut un penalty, pe care Messi l-a transformat cu o scăriță – un procedeu care apare a fi din nou la modă în Ligă.

Tot Suarez a avut cel mai mare merit și la golul doi al catalanilor, lăsându-l pe Coutinho cu poarta goală. Latul brazilianului a făcut 2-0 și a liniștit pe toată lumea. O vreme. În minutul 58, liniștea s-a împrăștiat subit, odată cu golul lui Lucas Tousart, unul dintre jucătorii de bază ai Naționalei Franței U21. A fost nevoie de 20 de minute de emoții (și dominare, totuși) în dreptul Barcelonei, pentru ca echipa lui Valverde să bifeze oficial calificarea în sferturi. Artizan, același Messi, ajuns la 108 goluri în CL. De altfel, L’Equipe a rezumat foarte bine, încă dinainte ca partida de pe Camp Nou să se fi sfârșit, esența meciului: Lionel Messi crucifie la défense lyonnaise.

Pique și Dembele și-au îmbogățit CV-urile în ultimele 10 minute ale meciului, fiecare cu câte un gol. Iar Barcelona, cel puțin deocamdată, continuă pe toate fronturile.