Naționala feminină de fotbal a învins Grecia cu 4-0, dar n-a fost suficient pentru calificarea directă la EURO. Urmează barajul cu Portugalia

Andreea Giuclea 20 septembrie 2016

„Încă un gol și Rusia să nu înscrie. Asta e rețeta calificării directe” a fost refrenul repetat de peste 10 ori de comentatorul TVR 3 pe parcursul celor 90 de minute de fotbal feminin dintre România și Grecia de marți seara de la Cluj.

Puteau fi ultimele minute din campania de calificare la Campionatul European de anul viitor; dacă fetele antrenate de Mirel Albon ar fi câștigat cu cel puțin aceeași diferență de scor ca Rusia (ocupanta locului doi în grupa 5) contra Croației, se calificau în premieră la EURO, o performanță al cărei posibil impact pentru fotbalul românesc l-am analizat împreună cu selecționerul Albon.

Tricolorele au început bine. Pe o vreme urâcioasă, cu tribunele stadionului clujean „Doctor Constantin Rădulescu” cam goale, au deschis scorul încă din minutul cinci, prin golul Alexandrei Lunca de la marginea careului. 10 minute mai târziu, Maria Ficzay a dus scorul la 2-0, printr-o lovitură de cap după un corner de pe partea stângă.

A fost scorul cu care s-a intrat la pauză, unde fetele au aflat, probabil, că Rusia conducea deja Croația cu 4-0.

Începutul reprizei a doua a fost mai echilibrat, România a pierdut puțin din tempo, dar a rămas pe poziții și n-a primit gol. A continuat să atace și să spere și, cu 15 minute înainte de final,  Ștefania Vătafu a înscris cu capul din centrarea Alexandrei Lunca, micșorând diferența față de Rusia la un gol. Mai era nevoie de unul.

Însă după doar câteva secunde, rusoaicele au înscris iar. La 3-0 la Cluj și 5-0 în Rusia, cursa de urmărire continua.

În minutul 79, Mara Bâtea a reaprins speranțele puținilor spectator vocali din tribună, înscrind un gol spectaculos de la 25 de metri, care a lăsat defensiva Greciei fără reacție.

Era nevoie, din nou, de un gol. Și ca Rusia să nu înscrie. N-a mai făcut-o, dar nici tricolorele n-au mai făcut-o, deși au luat cu asalt careul grecesc. Fluierul de final le-a prins în atac, alergând neîncetat după minge, recuperând, făcând pressing. Luptând și crezând în golul care „să încununeze toți acești ani de muncă”, cum spunea Maria Ficzay înainte de meci; în golul care să le aducă o calificare „pentru care s-au apucat de fotbal”, cum spunea și Ioana Bortan. O calificare care ar însemna „apogeul fotbalului românesc”, „o rampă de lansare” pentru multe dintre ele, dar și un moment de răscruce pentru un sport care încă se zbate să atragă fani, atenție și confirmare.

Golul n-a venit, iar așteptarea se prelungește. Pe 17 și 25 octombrie, România joacă cu Portugalia dubla de baraj la finalul căreia fetele speră să sărbătorească cum n-au făcut-o marți seară la Cluj.

Clasamentul final este aici. Punctele obținute cu ultima clasată din grupă nu s-au luat în calcul. Astfel, România și Rusia au terminat cu câte 10 puncte, rusoaicele având un singur gol în plus.