Astra, campioana României, scoate un egal prețios cu AS Roma și se califică pentru prima dată în primăvara Europa League!

Lead.ro 8 decembrie 2016

Astra tocmai și-a salvat sezonul! Campionii au reușit un 0-0 muncit contra unei AS Roma deja calificate și, grație cehilor de la Plzen, se califică în primăvara europeană – pentru fotbalul românesc, care tocmai fusese sărăcit de eliminarea Stelei (învinsă cu 2-1 la Villarreal), asta e o veste grozavă!

Un egal împotriva Romei lui Luciano Spalletti e un rezultat de pus în ramă în orice condiții. Dacă el îți profită pentru o calificare istorică în primăvara europeană, atunci e cu atât mai prețios!

Iar dacă acest egal și această calificare istorică vin la capătul a 4 luni infernale, în care trebuie să ții în spate o echipă cu patronul în închisoare (apoi total absent), în care ai de muncit cu o trupă care nu mai e plătită de luni bune și nu are în față nici un proiect de viitor, în care nu ai încotro și te desparți de câțiva dintre cei mai buni jucători ai tăi pentru a asigura banii de salarii, bani care oricum nu vin la timp pentru a stopa lipsa frustrantă de motivație din campionatul intern, atunci prețiosul egal cu AS Roma devine un rezultat de neprețuit.

Sunt puține de spus despre meci. Un 0-0 cu ocazii rare, în care faza meciului a fost cea de prin minutul 73, când Șumudică a izbunit în lacrimi la aflarea veștii că, la Plzen, Viktoria revenise împotriva Austriei Viena, 3-2, scor la care Astra se califica în primăvara europeană.

Se jucase puțin și înainte de minutul 73, și mai puțin după. Dar marea performanță a lui Șumudică și a elevilor săi a fost mai mult decât să țină de scor contra unei Rome cu Vermaelen, Jesus, Strootman, El Shaarawy, Iturbe sau Totti pe teren – a fost victoria unor profesioniști care, plătiți, neplătiți, deja vânduți sau ca și plecați de la echipă, au fost acolo, lângă echipă și unul lângă altul, până în ultimul moment.

Venită la numai 2 ore după înfrângerea Stelei la Villareal, calificarea în premieră a Astrei în “șaisprezecimile” Europa League e, depotrivă, un succes împotriva sistemului din fotbalul românesc – pe care, din păcate, Astra l-a ilustrat până la caricaturizare în acest sezon – dar e, poate încă mai important, un succes împotriva alibiurilor comode din fotbalul nostru.

Succesul acesta cu gust amărui – aidoma celebrei beri cehești de la Plzen, orașul care i-a deschis Astrei drumul spre primăvară – ultimul al lui Marius Șumudică pe banca Astrei, aduce cu sine cea mai bună veste pentru fotbalul românesc: se poate, chiar dacă, la început de drum, totul pare infernal de greu.

De acum înainte le doresc succes celor de la Astra, mi-am dorit enorm să reușesc cu această echipă, am găsit un nucleu bun, am adus jucători și am reușit niște rezultate în care nu credeam niciodată. Nu pot să-mi stăpânesc lacrimile, este cea mai frumoasă zi din viața mea și din păcate cred că e ultima mea zi la Astra.
– Marius Șumudică, antrenor Astra

Miracolul de la Plzen

Intrată în ultima etapă cu nevoită să imite cel puțin rezultatul Austriei Viena, contracandidată la locul secund într-o grupă câștigată de de AS Roma lui Totti, Astra a fost la un pas de eliminare mai tot timpul, dar a fost salvată de o revenire de zile mari a cehilor de la Viktoriei Plzen.

Intrați în ultima etapă fără șanse de calificare, cehii au început meciul de acasă cu Austria Viena groaznic: cartonaș roșu în minutul 19, două goluri primite rapid, până la pauză. În acest moment, Astra trebuia să învingă pe Roma. Numai că cehii au găsit dintr-o dată o viteză în plus, au dat trei goluri fără să primească și au decis ca Astra, nu Austria Viena, să meargă mai departe în Europa!

Astra își va afla adversara din „șaisprezecimi” luni, 12 decembrie, și va reveni în competiție la jumătatea lunii februarie.

Printre posibilii adversari: Fenerbahce, Apoel Nicosia, Saint Etienne, Zenit, Bilbao, Ajax, Şahtior, Schalke, Fiorentina, Sparta Praga, Osmanlispor, Copenhaga, Lyon, Tottenham sau Beşiktaş (ultimele patru venite din Liga Campionilor).