David Popovici încheie al patrulea în finala de 200 de metri

Lead.ro 25 iulie 2023
Proiect susținut de
× Proiect susținut de

David Popovici a încheiat pe locul al patrulea, marți, la Fukuoka, în proba de 200 de metri liber la Campionatele Mondiale de Natație de la Fukuoka.

Susținut de mai mulți români în tribune decât în ziua precedentă, David a pornit foarte puternic și a dominat primele trei lungimi, având un avans masiv la jumătatea cursei. Ba chiar s-a păstrat în grafic cu recordul mondial – acel aproape imposibil 1:42:00 – după primele două întoarceri.

Însă David n-a reușit să păstreze același ritm pe ultima lungime, fiind depășit, într-un final frenetic, de trei sportivi.

Britanicul Matthew Richards a câștigat aurul, cu 1:44:30, urmat la două sutimi de secundă de compatriotul lui, Tom Dean. Sunwoo Hwang, din Coreea de Sud, a întregit podiumul, în ceea ce a fost un final frenetic.

David Popovici a încheiat pe patru, cu 1:44:90, un timp mai slab decât cel reușit în semifinale.

Românul era considerat aproape unanim marele favorit al acestei probe, la care câștigase titlul mondial și pe cel european anul trecut, stabilind și un nou record mondial de juniori – și, tototdată, al treilea timp din istoria probei. Anul trecut, David a câștigat proba de 200 în absolut fiecare concurs în care a luat startul.

De fapt, legendarul Michael Phelps spunea recent că „dacă există o persoană pe planetă care să înoate sub 1 minut și 42 de secunde la 200 de metri liber, aceea este David Popovici. (…) E doar o chestiune de timp până când el va deveni și mai puternic fizic și va înota și mai repede”, spunea Phelps, cu trimitere la recordul pe care germanul Paul Biedermann l-a stabilit în 2009 (1:42.00), cu avantajul costumelor întregi de poliuretan (interzise ulterior).

Pentru această zi, David se concentrează pe lecțiile pe care le poate învăța:

„S-a simțit oribil pe final, dar asta înseamnă că putem să îmbunătățim ceva, și asta e bine. Pentru că dacă ai o cursă absolut perfectă și nu ai nimic altceva să îmbunățești, știi că ai ajuns cel mai departe, la limită. Nu poți să faci nimic mai bine de atât. Și așa, mă bucur că s-a întâmplat acum. Și sunt sigur că episodul acesta are un scop pe care vreau să-l înțeleg”, a spus David, la minute după cursă. Toate declarațiile lui sunt aici.

David va continua concursul de la Fukuoka cu proba de 100 de metri liber.

Uite programul lui:

» Serii de calificare la 100 de metri liber: 26 iulie, ora 05:13
» Semifinale: 26 iulie, ora 14:26 sau 14:30
» Finala: 27 iulie, ora 14:21

David, după cursă: „Să știți că ăsta e sportul. Oricine care a făcut sport vreodată știe că nu ai cum să câștigi întotdeauna și atunci când nu câștigi, ai ceva de învățat mult mai valoros”