După aur și bronz la dublu mixt, tenisul de masă mai aduce un bronz la dublu feminin și promite o altă medalie din concursul de simplu fete

Ciprian Rus 21 octombrie 2016

UPDATE 13:40

Eliza Samara, campioana europeană en-titre a probei de simplu feminin la tenis de masă, a pierdut dramatic, în setul decisiv, în semifinalele Europelor de la Budapesta, în fața portughezei de origine chineză Yu Fu. Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-4 (8-11, 12-10, 5-11, 13-11, 14-12, 8-11, 8-11), iar Eliza câștigă medalia de bronz, a doua la această ediție după cea de la proba de dublu fete.

UPDATE 22:50

Spre finalul unei zile grozave pentru tenisul de masă românesc, perechea Daniela Dodean Monteiro/Eliza Samara a pierdut pe muchie – și poate de-asta atât de enervant – semifinala jucată contra nemțoaicelor Shan și Solja. Chiar și așa, fetele reușesc să aducă (automat, pentru că finala mică nu se joacă) un nou bronz pentru delegația României.

A fost 11-8 în decisiv pentru sportivele din Germania, care au revenit de la 2-3 la seturi pentru a se califica în finala pentru aur. Acolo le așteaptă conaționalele Winter și Silbereisen.

Altă medalie românească urmează să vină din proba de simplu feminin, unde Elizabeta Samara a găsit o revenire specială în sferturile de finală, unde a întors-o pe Silbereisen de la 0-2 la seturi și s-a impus cu 4-2, ultimele două manșe câștigate în prelungiri: 15-13 și 13-11. Eliza s-a calificat astfel în semifinale, unde are deja asigurat bronzul și are dreptul să spere la un metal mai prețios.

UPDATE 15:03

Eliza Samara continuă competiția în proba de simplu a Europenelor de tenis de masă de la Budapesta, după ce s-a calificat în sferturi în detrimentul nemțoaicei Sabine Winter. Eliza a cedat primul set, dar și le-a adjudecat, apoi, pe următoarele patru (12-10, 5-11, 9-11, 8-11, 9-11). Pentru accederea în semifinale și, implicit, pentru asigurarea cel puțin a unei medalii de bronz, Eliza va juca în această seară tot cu o jucătoare din Germania, Kristin Silbereisen.

Meciul de simplu al Elizei va avea loc după semifinala de dublu fete, unde Samara și Dodean luptă pentru a îmbunătăți bronzul deja adjudecat.

UPDATE 14:27

Daniela Dodean a pierdut în optimile probei de simplu, în fața uneia dintre favoritele competiției, jucătoarea germană Ying Han, în cinci seturi, 11-3, 11-3, 7-11, 14-12, 12-10.

UPDATE 12:20

După ce ieri a obținut aurul la dublu mixt, Daniela Dodean și-a asigurat o nouă medalie, după ce s-a calificat, în această dimineață, alături de Eliza Samara, în semifinalele probei de dublu feminin. Fetele noastre le-au învins în sferturi, cu 4-1 (11-5, 5-11, 11-4, 12-10, 11-8), pe rusoaicele Yana Noskova și  Yulia Prokhorova.

Daniela și Eliza vor juca pentru calificarea în finală în această după-amiază, împotriva cuplului Xiaona Shan – Petrissa Solja din Germania.

Daniela Dodean și Eliza Samara (campioană europeană en-titre) continuă cursa și la proba de simplu, unde ambele au ajuns în faza optimilor de finală.

Știrea inițială

dodean

Daniela Dodean și soțul ei, portughezul Joao Monteiro, au câștigat, vineri noaptea, medalia de aur în proba de dublu mixt la Campionatele Europene de tenis de masă de la Budapesta.

Cei doi s-au impus cu 3-2, după 0-2, în fața cuplului suedez Matilda Ekholm – Mattias Karlsson (5-11, 10-12, 11-5, 11-6, 14-12), după ce au trecut în semifinale, cu 3-0, de cuplul român Bernadette Szocs – Ovidiu Ionescu. Szocs și Ionescu și-au adjudecat, astfel, la rândul lor, medaliile de bronz.

Daniela Dodean, care confirmă parcursul foarte bun de la Olimpiadă, continuă azi lupta pentru medalii la individual și la dublu feminin.