Etapă nebună, terminată la foto-finiș: două outsidere în top 5, mai mult de jumătate dintre jocuri decise în ultimul minut!

Ciprian Rus 8 noiembrie 2016

A doua etapă a returului sezonului regulat din Liga 1 era, prin prisma programării meciurilor, dar și datorită contextului de clasament, o etapă-cheie pentru majoritatea echipelor din primul eșalon.

Steaua și Viitorul se duelau într-un derbi de podium, care putea duce formația lui Gică Hagi la doar un punct în spatele trupei lui Laurențiu Reghecampf și care putea schimba chiar liderul Ligii.

Apoi, CFR și Botoșaniul aveau propriul lor derbi, a cărui miză era bătălia pentru un loc de „play-off”. În fine, Voluntariul și Chiajna se întreceau pentru cele 3 puncte care le puteau scoate din zona retrogradării.

Dincolo de aceste dueluri, Craiova, Dinamo și Astra aveau și ele nevoie disperată de victorie pentru a rămâne în marja obiectivelor pe care și le-au impus până la pauza de iarnă.

Acestea fiind premisele, nu putea ieși decât o etapă palpitantă. Patru dintre cele șapte meciuri s-au decis, pe muchie de cuțit, în ultimul minut de joc, iar rezultatele din weekend le vor urmări multă pe vreme cele 14 combatante din Liga 1.

Derbiurile etapei

Întâi de toate, sâmbătă, Voluntariul a trecut de Chiajna la capătul unei partide care putea bascula în oricare dintre părți. După ocazii cât roata carului la ambele porți, meciul mergea spre un egal care nu avantaja, de fapt, pe nimeni. O execuție de senzație în ultimul minut a trimis cele 3 puncte la Voluntari, care urcă pe locul nouă și se distanțează la 5 puncte de Chiajna. Concordia rămâne, alături de CSMS Iași, să le țină de urât, în subsolul clasamentului, penalizatelor – de către Ligă și de către soartă – ASA Târgu Mureș și ACS Poli Timișoara.

În derbiul de duminică, Steaua s-a impus – pentru a câta oară? – în fața Viitorului. Din nou, fără să facă un meci remarcabil. Au fost de ajuns două goluri legate în primul sfert al meciului pentru un 2-0 care îi menține pe “roș-albatri” pe primul loc în clasament.

În sfârșit, luni a venit timpul derbiului de “play-off” de la Cluj. CFR-iștii lui Vasile Miriuță s-au lovit de zidul botoșenean, pe care nu au reușit să-l spargă decât la ultima fază a timpului regulamentar, când fundașul Larie a găsit poarta printr-o execuție acrobatică din repertoriul unui atacant de clasa lui Ibrahimovic. Victorie mare pentru clujeni, care urcă pe cinci, peste Botoșani, la 3 puncte de podium!

Oxigen pentru Dinamo și Astra

Aflate în clasament mult sub potențialul lor, Dinamo și Astra erau obligate să câștige în etapa a XV-a. “Roș-albii” au făcut-o la Timișoara, nu fără emoții, în vreme ce Astra a trecut lejer, cu 2-0, de o trupă demotivată a Pandurilor, care pare a se afunda tot mai mult în clasament, după trei înfrângeri consecutive.

Veștile proaste pentru Pandurii nu țin doar de clasament. George Țucudean și Valentin Alexandru vor părăsi echipa, nemulțumiți de plafonul salarial impus de problemele financiare, iar vedetele Sânmărtean, Antal și Herea ar urma să ia exemplul străinilor Obodo, Bunoza și Buijs, care au plecat deja.

Revelațiile merg ceas

Dacă Dinamo și Astra transpiră din greu pentru a-și face loc în plutonul de “play-off”, revelațiile CS Universitatea Craiova și Gaz Metan Mediaș bifează încă o etapă de +3, care le țintuiește pe podium.

Gazul a avut meci greu cu Iașiul, decis la ultima fază, 2-1, în vreme ce Craiova a învins cu 2-0 la Târgu Mureș, după ce a jucat minute bune cu om în plus.

Omul etapei

Veteranul Florin Cernat a fost omul etapei, după un gol fabulos, de autor, marcat în poarta lui Bălgrădean, în ultimul minut al jocului cu Chiajna. Fostul internațional a luat o minge la jumătatea terenului, a pătruns până la 20 de metri, în ciuda pressingului advers, și a tras din cădere, în diagonală, imparabil.

Un jucător și un gol cum rar se mai văd azi pe stadioanele din România! Pe lângă gol, Cernat a mai făcut câteva faze electrizante, care pe noi ne fac să regretăm că e trecut deja de 36 de ani, iar pe Hagi îl fac să regrete că l-a cedat prea ușor de la Viitorul.

Ce urmează

Campionatul intern se reia abia pe 18 noiembrie, după meciurile Naționalei cu Polonia și Rusia. Etapa a XVI-a propune și ea trei meciuri foarte tari: CSU Craiova – Astra Giurgiu, Viitorul – Gaz Metan și Dinamo – CFR Cluj.