Fotbaliști și petarde. Polonia ne servește o lecție dură într-un meci în care am atacat nu cu mingi, ci cu explozive aruncate din peluze

Ciprian Rus 12 noiembrie 2016

„Petarde” li se spune, în limbajul necruțător al tribunei, jucătorilor care îți mănâncă un meci. Dincolo de evoluția modestă a multora dintre “tricolori” contra Poloniei, adevăratele petardele au fost cele aruncate în careul advers de către suporterii noștri. Gesturi nesăbuite care au pus și mai multă presiune pe timorații băieți ai lui Christoph Daum și care le-au tăiat definitiv elanul după puținele minute în care, la începutul reprizei secunde, începuseră să le pună probleme polonezilor.

În locul unei victorii care ne-ar fi adus pe locul 1 în grupă, Christoph Daum e în situația de a justifica un dureros 0-3 pe teren propriu, una dintre cele mai dramatice înfrângeri ale echipei noastre după 1989. După 0-1 cu Albania la Europene, România ajunge la un nou abis într-un singur an, iar speranțele că fotbalul nostru va renaște sub bagheta lui Daum par tot mai îndepărtate.

România a făcut una dintre cele mai proaste prime reprize pe teren propriu din ultimii mulți ani. A avut o singură ocazie la poarta adversă în prima parte, când Chiricheș a trimis acrobatic la poartă, din poziție imposibilă. În rest, panică totală în apărarea noastră, unde Blaszczykowki și Grosicki i-au întors pe toată părțile pe Chiricheș și pe căpitanul Grigore.

La una dintre aceste faze, Grosicki ia mingea de la mijlocul terenul, lasă pe drum cinci jucători români, îl driblează fără probleme pe Grigore și trage sub bară, imparabil pentru Tătărușanu. Era 1-0 încă din minutul 11, dar România, dominată din toate punctele de vedere – fizic, tehnic și tactic – nu a fost capabilă de reacție până la pauză.

Daum a făcut două schimbări încă din startul reprizei secunde și, cu Prepeliță și Andone bine intrați în joc, reprezentativa tricoloră a avut cele mai bune minute ale sale, cu multe mingi trimise în careu și cu o sumedenie de faze fixe în treimea adversă.

Chiar la una dintre aceste faze fixe s-a produs momentul-cheie al meciului. O petardă a explodat în careul advers în apropierea vedetei Lewandowski, iar arbitrul a oprit meciul minute bune. Nu doar că pauza a tăiat elanul alor noștri, dar șocul exploziei parcă l-a trezit la viață pe atacantul lui Bayern.

În timp ce ai noștri se chinuiau să dea o pasă cât de cât utilă coechipierilor, Lewa se distra nonșalant cu fundașii centrali. I-au fost de ajuns două sclipiri ca să facă 3-0, după încă o repriză în care l-am pus la lucru o singură dată pe portarul Fabianski. Prea puțin pentru o echipă a României conștientă că avea nevoie de victorie pentru a rămâne cu șanse la primul loc în grupă.

Noaptea neagră a veteranilor

Diferențele de calitate dintre cele două loturi erau binecunoscute iubitorilor de fotbal. Chiar și așa, ezitările unora dintre jucătorii noștri au ușurat și mai mult munca tripletei Blaszczykowski – Grosicki – Lewandowski. Hoban a fost scos la pauză de Daum, Grigore a greșit flagrant la toate cele trei goluri ale oaspeților, în vreme ce Chiricheș nu a adus plusul de siguranță de care avea nevoie Naționala.

Declarațiile

“În prima repriză, am încercat să stăm compacți, dar ne-au prins pe o contră și ne-au dat gol. E o înfrângere care doare, dar e prematur să căutăm vinovați acum”, a declarat, după meci, Vlad Chiricheș.

La rândul său, selecționerul Christoph Daum a deplâns faptul că jucătorii său nu au reușit să țină mai mult de minge și să tragă la poarta adversă:

“Arată-mi un antrenor care vrea să piardă la acest scor. Am vrut să câștigăm, dar am pierdut în fața unei echipe care a marcat foarte repede și poate foarte ușor. Trebuie să fim realiști. Trebuie să încercăm să terminăm pe locul 2. Au fost multe rezultate surprinzătoare. Este sigur că nu vom renunța”.

“Sunt dezamăgit, frustrat, simțeam că putem mai mult. Poate asta e diferența dintre noi și polonezi. E o diferență care scoate în evidență un proces de construcție al echipei noastre. Știam că Polonia e echipa favorită și că ne batem la locul 2. Urmează meciuri foarte dure, dubla cu Danemarca și deplasarea din Muntenegru”, a fost reacția președintelui Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu.

Ce urmează

Întâi de toate, urmează demolarea lui Christoph Daum și a celor care au girat aducerea sa pe banca naționalei României. Ideile generoase și optimismul lui Daum n-au fost suficiente pentru a schimba fața echipei României în această toamnă. Mai e un meci amical cu Rusia, zilele următoare, apoi câteva luni apăsătoare, până la meciul cu Danemarca din martie, pe o “Arenă Națională” mai mult ca sigur goală după incidentele din meciul cu Polonia. Doar o victorie contra Danemarcei ne-ar mai putea ține în lupta pentru locul 2, care duce la un baraj dur pentru Mondiale.