Început bun pentru naționala de polo la turneul preolimpic: după un meci echilibrat, România trece de Slovacia și deschide drumul către Rio

Ancuța Iosif 3 aprilie 2016

Băieții naționalei de polo ne-au ținut cu sufletul la gură încă din prima zi de turneu, încă de la primul meci disputat astăzi cu Slovacia. Plecați la preolimpicul din Italia (ultima șansă să prindă unul din cele patru bilete spre JO de la Rio), poloiștii au luptat până-n ultimul moment și au reușit să treacă de slovaci cu 13-11.

Slovacia a început mai bine, a marcat primele două goluri în poarta lui Dragoș Stoenescu, iar la finalul primei reprize conducea cu 4-3. În a doua repriză, România a egalat rapid la 4, prin căpitanul Cosmin Radu, Mihnea Chioveanu ne-a adus în avantaj, 5-4, iar golurile lui Tiberiu Negrean au stabilit scorul la jumătatea meciului: 8-6 pentru România.

În ultima repriză, băieții au intrat cu un avans minim, 10-9, iar antrenorului Dejan Stanojevic deja începuse să-i treacă transpirația prin cămașă. Cu toate astea, și-a instruiat băieții în timeout-uri cu calm, părintește, aplecat deasupra bazinului, gesticulând cu mâinile în toate direcțiile, cum ne-a obișnuit deja (cu mare sens, pesemne, pentru cei ce-l ascultau). De la depărtare, striga în românește după cei din bazin: „Bine, Tibi, bine!” – iar  Negrean marca al 12-lea gol pentru echipă.

„Echipa este mult întinerită față de 2012 și cu siguranță mai lipsită de experiență, dar poate mai ambițioasă”, ne povestea Negrean (care a făcut parte și din echipa care a ajuns la JO de la Londra în 2012) săptămâna trecută la Izvorani, unde s-a antrenat alături de națională pentru turneul acesta. „Uneori, ambiția și voința aduc valoarea.”

Tiberiu Negrean (foto) a înscris astăzi 6 din cele 13 goluri prin care naționala de polo a trecut de Slovacia

Băieții au fost prezenți și-n apărare, ușurându-i munca de câteva ori lui Stoenescu, care a apărat, la rându-i, pe toate părțile. La ieșirea din bazin, au urmat cubele (de la palmă la palmă, de la palmă la piept) calme, relaxate, un fel de „doar o altă zi la bazin”.

„Sunt mulțumit de rezultat, dar nu și de modul în care am jucat, am făcut greșeli pe care o echipă câștigătoare nu ar trebui să le facă, dar, din fericire, am reușit să le anulăm și să câștigăm”, a declarat tehnicianul României la finalul partidei, pentru Federația Italiană de Înot. „Acest turneu este foarte greu, obositor – se joacă în fiecare zi. Unul dintre factorii care vor distinge câștigătorii este rezistenta lor fizica”. „Am jucat un pic rău în prima repriză, dar apoi am crescut”, a adăugat căpitanul Radu. „O victorie este o victorie, chiar și cu unele greșeli”.

Au marcat Andrei Bușilă (1), Mihnea Chioveanu (1), Alexandru Ghiban (2), Alexandru Popoviciu (1), Cosmin Radu (2), Tiberiu Negrean (6).

*

Luni (4 aprilie), România întâlnește Franța, de la 17:50, iar marți (5 aprilie) Ungaria, de la 13:50. Cele două formații s-au confruntat astăzi, înaintea meciului dintre România și Slovacia.

Ungaria a învins Franța cu 11-4, după ce a condus în fiecare dintre cele patru reprize, și rămâne cea mai puternică formație din grupa A.

Portarul ungurilor are întotdeauna mâinile pe partea corectă a porții, ceilalți poloiști ai echipei au viteză, sunt uniți în apărare și nu se dau în lături de la atacuri în buza porții adverse – se vede că și ei au venit hotărâți (șase goluri doar în prima repriză, un alt gol marcat în ultimul minut al partidei) și că se grăbesc să obțină unul dintre cele patru bilete spre JO, ca să îndeplinească așteptările comentatorilor și jurnaliștilor (și predicțiile tehnicianului nostru).

Tot duminică, Canada a învins Rusia cu 7-6. Probabil Rusia simte lipsa unuia dintre cei mai buni jucători pe care-i avea, Alexei Bulgaychuck, depistat pozitiv cu Meldonium, suspendat pe durata investigațiilor.