Ne vedem la retur! Dinamo București revine excelent, pierde la limită cu Sporting, dar are toate șansele să se califice mai departe în Liga Campionilor

Lead.ro 23 februarie 2019

Dinamo București reușește o revenire grozavă pe final, pierde la un singur gol (31-32) cu puternica echipă a lui Sporting, dar are toate motivele să-și păstreze curajul: calificarea se va decide la București, într-o sală în care nicio echipă adversă n-a rezistat în această superbă campanie europeană.

*

După o pauză de nouă ani – și pentru prima dată în acest format -, o echipă românească de handbal masculin a ajuns în primăvara Ligii Campionilor, la un pas de optimile de finală. Pasul ăsta, un baraj în dublă manșă cu Sporting Lisabona, s-a anunțat complicat, dar ăsta-i un cuvânt pe care Dinamo București l-a ignorat tot sezonul. Drept mulțumire, antrenorul Constantin Ștefan, curajoșii lui jucători și extraordinarii lor suporteri – vreo 200 au făcut deplasarea în Portugalia și au ocupat o peluză în casa adversă -, au privit-o pe Sporting, la care joacă și Vali Ghionea, ca pe-o egală.

Și asta chiar dacă handbalul portughez arată mai bine zilele astea decât cel românesc: nu doar că naționala lor a câștigat fără emoții (21-13) meciul din debutul preliminariilor pentru Euro 2020 cu România, dar și Porto, liderul campionatului în Portugalia, a trecut cât se poate de clar întâi de Potaissa Turda, în preliminariile Cupei EHF, apoi de HC Dobrogea (35-29), liderul campionatului românesc, în deplasarea din grupele Cupei EHF.

Dinamo, însă, nu și-a pierdut vremea cu statistici și calcule ale probabilității. Fără inhibiții, bucureștenii au început bine, au condus în primele minute, nu și-au pierdut ritmul nici când au fost egalați la 5, ba chiar au răspuns imediat prin trei goluri consecutive, moment în care sala trecuse cu totul sub ocupație românească.

Ajutați ba de intervențiile excelente ale lui Heidaridad (unul dintre cei mai în formă portari ai competiției), ba de reușitele lui Bannour (între cei mai buni interi dreapta), Alouini, Negru sau Komogorov – toți oameni de bază și în grupa pe care Dinamo a câștigat-o în fața unor favorite ca Wisla Plock și Ademar Leon – dinamoviștii au rămas la conducere până spre finalul primei reprize, când Sporting și-a arătat dintr-o dată forța: în doar câteva minute, Ghionea și colegii lui au recuperat patru sau cinci mingi, au marcat cinci goluri consecutive și chiar au avut atacul pentru a se distanța la 15-12.

Aici a intervenit din nou Heidaridad, care a oprit scurgerile și a dat ocazia atacului să repare daunele. Zis și făcut! Negru și Kuduz au egalat la 14, apărarea a rezistat din nou, la vestiare s-a intrat în echilibru.

Cu excepția dispariției din preajma minutul 25, toate au fost bune. În orice caz, au fost promițătoare pentru obiectivul intermediar, anume un rezultat pe care să se poată construi ceva în gălăgioasa Sală Dinamo, pe 28 februarie.

Într-un ritm alert, repriza a doua a început așa cum se încheiase prima: câteva schimburi de lovituri, portughezii mai des de pe extrema lui Nikcevic, cel mai periculos adversar al lui Heidaridad, românii mai mult de la distanță, prin Bannour sau Șandru, dar și din extrema francezului Descat, pe care cu greu îl poate opri cineva pe contră.

S-a mers cap la cap, cu puține greșeli individuale și cu multe combinații frumoase de ambele părți, până când Dinamo a început să adune câteva eliminări de două minute succesive. Sporting a profitat, a marcat trei goluri ușoare pentru 25-22, moment în care Constantin Ștefan a cerut timeout.

Echipa lui a răspuns bine, a întrerupt seceta ultimelor minute, dar Sporting a continuat să se apere mai avansat, mai agresiv, mai bine. Forțați să caute combinații tot mai complexe în locul rezolvărilor simple de la distanță, campionii României au răspuns de câteva ori din extreme, prin Gavriloaia și Descat, însă reușitele din atac n-au fost imitate și în apărare, iar Sporting a continuat să marcheze fără probleme. Consecința? Jocul a alunecat tot mai mult în direcția așteptată de portughezii din tribune, îmbujorați și ei de acest 31-26, cu șapte minute înainte de final. Aici, lucrurile riscau să scape de sub control.

Numai că Dinamo nu s-a speriat. În schimb, apărarea a strâns rândurile, iar atacul a răspuns excelent, cu cinci goluri la rând, pentru o egalitate stricată doar de golul advers din ultimele secunde, un gol care nu va întrista pe nimeni prea mult: aici nu se joacă pe puncte. Și Dinamo, care și-a câștigat toate meciurile europene de acasă în acest sezon, are toate șansele să întoarcă acest rezultat.