Steaua trece cu bine peste examenul cu rezervele lui Villarreal, rămâne în lupta pentru primăvara europeană

Ciprian Rus 29 septembrie 2016

În fața unui adversar venit la București după cinci meciuri consecutive fără înfrângere – printre care și un egal cu Real Madrid – dar și fără jumătate dintre titularii obișnuiți, Steaua scoate un 1-1, egal vital în încercarea de a prinde primăvara europeană.

“Jocul greșeală așteaptă” spune un vechi loc comun din fotbalul nostru. Numai că joi seara, pe “Arena Națională”, jocul n-are răbdare nici măcar sfertul de oră în care fotbaliștii se așează, “academic”, în ghete. Prima mare greașeală vine în minutul 9, când o intercepție tăioasă a lui Villarreal la mijlocul terenului se transformă într-o lansare pentru Borre. Atacantul spaniolilor îl bate pe căpitanul Toșca mai întâi la viteză, apoi la forță, după care, singur cu Niță în unghi închis, îl păcălește pe portarul Stelei cu un șpiț printre picioare.

Iar jocul nu a mai așteptat decât alte 9 minute până la următoarea mare greșeală. La 0-1, rezervele lui Villarreal se cred stăpâne pe joc și tratează cu superficialitate un corner al Stelei. Ai noștri bat rapid, De Amorim trimite tare în careu, nu tocmai inspirat, însă Golubovic sare la sacrificiu să atace mingea: nu ajunge, dar de-ajuns că îl încurcă pe portarul Fernandez, care scapă balonul pe linia careului de 6 metri, de unde Sulley Muniru o împinge în poartă.

La 1-1, Steaua reușește să stea grupat, să-și vadă de lungul nasului și să se deschidă doar când e cazul. După ce te-ai fript cu vedetele lui City, sufli și-n rezervele lui Villareal! De altfel, Laurențiu Reghecampf a abordat meciul cu mare prudență, cu o linie de fund cu trei fundași centrali (Tamaș, Moke, Toșca) și cu doi închizători (Bourceanu și Muniru). Chiar și așa, Steaua încheie repriza cu avantaj la posesie, 53%, lucru care lui Villarreal i se întâmplă foarte rar.

Steaua începe în forță după pauză, iar De Amorim trage o torpilă care țintește transversala. Treptat, meciul e înghițit de o lungă serie de greșeli individuale de ambele părți, execuții care explică, pe undeva, de ce Steaua și Villareal joacă joia de la opt fix și nu marțea sau miercurea de la 21.45.

Scânteile apar abia în prelungiri, când “roș-albaștrii” sunt aproape de gol după o acțiune pe dreapta a lui Jakolis. Câteva zeci de secunde mai târziu, Villarreal are două șanse mari la poarta lui Niță, iar fluierul final îi prinde pe jucătorii ambelor echipe cu mâinile în cap. Putea să fie 2-1, putea să fie 1-2, dar s-a terminat 1-1, rezultat care ține deschisă lupta pentru primăvara europeană.

Greșeala meciului

Într-un meci înțesat de greșeli individuale, cea mai mare a fost cea a arbitrului ucrainean Yevhen Aranoskiy. În minutul 49, la două minute după ce trimisese balonul în bară, De Amorim pătrunde în careu, iar încercarea sa de centrare este oprită cu un henț evident de către fundașul Rukavina. Arbitrul nu vede, iar meciul se termină 1-1, exact la scorul din acel moment.

Oamenii meciului

Client obișnuit al comentatorilor noștri, din cauza stilului său aparent naiv și dezlânat, Sulley Muniru a fost remarcatul presei spaniole din tabăra Stelei. Și asta nu doar datorită golului prețios marcat în poarta lui Fernandez, ci și numeroaselor intervenții decisive pe lansările mijlocașilor spanioli. Alături de Muniru, și De Amorim a ieșit în evidență, fiind implicat în cele mai periculoase faze ale vicecampioanei României.

“Am avut o primă repriză foarte bună. Puteam câștiga la cum s-a jucat, dar și egalul e bun și e echitabil”, avea să declare De Amorim la finele partidei.

Ce urmează

Învingătoarea Stelei din prima rundă a grupei de Europa League, Osmanlispor, a pierdut în fața celor de la FC Zurich, scor 2-1. Steaua rămâne pe ultimul loc al grupei, Zurich și Osmanlispor au câte 3 puncte, în vreme ce Villarreal are maximum de puncte după două etape.

În etapa viitoare, Steaua joacă acasă cu Zurich, într-un meci în care e obligată să învingă pentru a da valoare egalului de azi.