Surpriză la restart | SCM Râmnicu Vâlcea pierde puncte la Buzău, CSM București câștigă și se apropie de primul loc

Lead.ro 5 ianuarie 2020

La trei săptămâni de la finalul Campionatului Mondial din Japonia, liga națională de handbal feminin s-a întors cu două meciuri restante: CSM Slatina n-a putut să facă mai mult în fața lui CSM  București, a pierdut 27-29, în vreme ce la Buzău, SCM Gloria i-a complicat restartul liderului SCM Râmnicu Vâlcea.

Pe locul patru după primele 10 etape, echipa de la Buzău, cu șase foste campioane ale României venite în vară chiar de la Vâlcea, ne-a arătat încă o dată de ce are a treia apărare a campionatului, după favoritele Vâlcea și CSM București. Și principalul argument trebuie să fie agresivitatea pe care antrenorul Mihăilă – răgușit deja după primele trei minute – o cere mereu de pe margine. Cealaltă explicație e buna colaborare din centru, unde puternicele jucătoare de la Buzău permit puține aruncări de la distanță, un lucru de care Vâlcea s-a convins și ea duminică dimineață.

Bazându-se mult mai mult pe cunoscutele pătrunderi ale lui Glibko, Liscevic sau Fernandez, campioanele României au început mai bine, au condus în primele 10 minute, dar s-au văzut egalate și apoi depășite după primele două-trei greșeli din atac.

Cu Petruș, Rotaru, Ilie sau Stoleru foarte active la nouă metri, cu Iuganu rapidă pe fiecare contră, echipa din Buzău a stat aproape mai tot timpul, cu excepția jumătății meciului, când Vâlcea a reușit să se desprindă la patru golului.

Că avansul campioanelor – cu 12 handbaliste care au jucat la Mondialul japonez, trei dintre ele câștigătoare ale medaliilor de argint cu Spania – n-a fost de ajuns pentru a tăia avântul lui SCM Buzău, asta vine să ne arate puterea echipei lui Mihăilă, pentru care portărița Petra Blazek a făcut un meci impresionant. Mulțumită (și) ei, ultimele 10 minute s-au jucat într-o tensiune aparte.

Împinse de la spate și de vacarmul unei săli umplute până la ultimul loc, handbalistele de la Buzău au egalat pe rând de patru-cinci ori înainte să treacă, cu cinci minute înainte de final, în avantaj: 25-24.

Buzoiencele au ratat atacul pentru a se duce la 26-24, au primit imediat două goluri dar, așa cum au făcut-o încă de la începutul meciului, au găsit puterea să revină încă o dată. N-au reușit golul victoriei, deși au avut un ultim atac (vreo 12 secunde) pentru a o face, însă egalul acesta (26-26) poate fi foarte prețios pentru moralul echipei lui Mihăilă, care va căuta podiumul în acest sezon.

Dincolo, înaintea deciziei finale în legătură cu penalizările de la Brașov, echipa antrenată de Florentin Pera își vede avansul tăiat la doar 3 puncte față de CSM București.

Peste doar două zile, SCM Râmnicu Vâlcea joacă din nou, de data asta acasă, un meci care se anunță mai simplu – cu Slobozia -, însă nimic nu va fi ușor în lunile următoare, când programul se va aglomera tot mai mult, ba cu acțiunile echipelor naționale (turneele de calificare la Tokyo se joacă la finalul lui martie), ba cu meciurile din grupele principale ale Ligii Campionilor (competiția reîncepe pe 25 ianuarie).

CSM București va juca în același ritm, dar are avantajul drumurilor mai scurte. Și în Europa, dar poate și în campionat, dacă ne gândim că următorul meci (pe 8 ianuarie) e chiar în Sala Rapid.