Visul calificării, spulberat. Naționala feminină de fotbal ratează în mod dureros calificarea la Euro 2017

Andreea Giuclea 25 octombrie 2016

Același gol care le-a lipsit în ultimul meci din grupe și care le-ar fi calificat direct la Campionatul European din 2017 le-a oprit româncelor drumul spre turneul final din Olanda. După 0-0 în meciul tur al barajului cu Portugalia, România a remizat, 1-1, la Cluj, ratând astfel la limită calificarea pe care toată lumea o numea deja una istorică.

Istoria are însă propriul curs și nu ține cont de speranțele și visele nimănui. Iar în seara asta a vrut ca Portugalia să meargă mai departe, deși nivelul celor două echipe a fost apropiat, cum observa și selecționerul României Mirel Albon, care credea că ambele echipe ar merita calificarea. Poate de asta, barajul s-a decis abia în prelungiri, ceea ce face totul mai greu de acceptat.

După 180 de minute fără gol, minute care au întins la maxim nervii, dar și speranțele româncelor, prelungirile returului jucat la Cluj au adus două goluri care au curmat și reaprins speranțe, răsucind parcă cu cruzime cuțitul într-o rană care se va închide greu.

După remiza din tur, 0-0 la Lisabona, meciul de la Cluj, decisiv pentru calificare, a fost unul al emoțiilor și nervilor tari, al tatonării și precauției, în care nicio echipă n-a vrut să riște. Fetele lui Mirel Albon au sperat ca atmosfera familiară de acasă și suportul clujenilor, care au început să vină în număr tot mai mare la stadion pentru ele, le va împinge de la spate și le va ajuta să treacă pragul calificării.

Dacă prima repriză din tur a fost dominată de Portugalia, meciul de la Cluj a început mult mai echilibrat. România a propus o formulă mai ofensivă decât la Lisabona, unde a jucat cu un singur vârf, dar prima ocazie importantă a aparținut Portugaliei, în minutul 18, când Carolina Mendes a primit mingea în careul mic și a încercat o deviere cu călcâiul blocată de portarul Andreea Părăluță, aceeași care în tur apărase un penalty.

„Norocul și șansa nu le pot antrena, sper să ne calificăm în timpul regulamentar, fără să ajungem la penaltiuri”, spunea Mirel Albon înainte de meci, așa că în repriza a doua, ritmul a crescut și ocaziile s-au înmulțit. Tribunele și-au ținut răsuflarea în minutul 56, la cea mai mare ocazie de până atunci, când pasa Andreei Voicu a prins-o pe Alexandra Lunca singură cu portarul advers. Morais a blocat însă șutul, iar mingea a ajuns din nou la Voicu, care a încercat un lob frumos, prins pe linia porții de Morais.

Finalul minutelor regulamentare au mai adus câteva ocazii de ambele părți, dar parcă meciul a început cu adevărat la revenirea de la cabine pentru cele două reprize de prelungiri. Parcă simțind amenințarea loviturilor de departajare și nevrând să lase soarta calificării în mâna norocului, cum spunea Albon, cele două echipe au căutat mai hotărât poarta și s-au aventurat în contre care au lăsat uneori propria defensivă descoperită.

Așa a venit golul care a restartat totul. În minutul 105+1, Andreia Norton a găsit poarta cu un șut din interiorul careului mare, iar româncele mai aveau din momentul acesta 15 minute să înscrie de două ori. Au făcut-o însă doar o dată, după o preluare și o răsucire în careu a Laurei Rus, atacanta de 29 de ani care spunea înainte de meci că își dorește calificarea pentru că vrea să se retragă în glorie.

Unicul gol de care aveau nevoie n-a mai venit, iar la finalul celor 210 de minute de egalitate, lusitanele au sărbătorit o calificare care și pentru ele e istorică. Iar româncele au rămas întinse pe gazonul din Cluj, unele privind în gol, altele zguduindu-se de plâns, încercând să înțeleagă de ce nu vor merge anul viitor în Olanda. Și nimeni nu are, deocamdată, nu răspuns.