Pierdem cu Albania și suntem eliminați de la Euro 2016. Plecăm acasă, dar, mai rău, ne pierdem în insignifiant

Lead.ro 19 iunie 2016

România a pierdut contra Albaniei, 1-0, într-un meci care ar fi trebuit să ne califice, dar în schimb ne-a expus toate problemele echipei naționale.

Sadiku a marcat unicul gol al meciului, în minutul 44. Un gol trist, la o fază în care ieșirea lui Tătărușanu a contribuit decisiv. Cu Sânmărtean introdus în repriza a doua, România a presat ineficient: am avut o bară, prin Florin Andone, iar un ofsaid semnalizat greșit ne-a oprit într-o altă acțiune. Însă, per total, un meci slab, în care e greu de spus că am fi meritat mai mult de atât.

Cu un singur punct din trei meciuri, România termină pe ultimul loc în grupă și este, firește, eliminată.

Rămâne să vedem dacă vom avea tăria să ne adunăm după acest rezultat și să-l transformăm într-o oportunitate pentru un restart adevărat în fotbalul românesc, cu strategie, cu plan și cu înțelepciune. Orice altă atitudine ar fi absurdă.

Selecționerul Anghel Iordănescu, după meci, la DolceSport, a avut de spus următoarele:  „Nu ne reproșăm nimic. Nu este o seară așa neagră cum o vedeți dumneavoastră. Albania are 21 de jucători care activează în străinătate. Au fost multe momente când am fost la cârma jocului. Ceea ce ne reproșăm e că am primit din nou un gol parabil, care a căzut în minutul 44. În repriza a doua, din nou am împins jocul în jumătatea adversă. Una peste alta, nu pot să fiu supărat pe jucătorii noștri. Și-au dorit, dar ăsta e fotbalul și trebuie să-l luăm ca atare.

Nu ne cade bine o înfrângere cu Albania, dar nu mai considerați Albania cea de pe vremea lui Gică Dobrin. A progresat enorm de mult. Dacă e să fim realiști, trebuie să înțelegem că pentru noi e o performanță că am ajuns aici.

Am mai explicat situația lui Sânmărtean: are 36 de ani, e mai greu să înceapă meciurile ca titular. În orice caz, am fost prezenți în joc, în repriza a doua. Ne-a lipsit finalizarea. Luați în calcul și că avem opt jucători fără contract.

***

Meciul de dinaintea meciului

România întâlnește Albania de la Euro 2016, la Lyon, într-un meci care ne poate duce în optimile de finală de la Campionatul European de fotbal.