Belgia face scor cu o trupă a Ungariei care și-a depășit complexul de echipă mică și a jucat la spectacol până la final

Ciprian Rus 26 iunie 2016

După ce prudența a fost “hashtag”-ul majorității meciurilor din optimile de finală de la EURO 2016, Belgia și Ungaria ne-au oferit cel mai deschis joc al acestei faze a competiției.

Ungaria și-a câștigat dreptul la fi respectată chiar și de numele grele ale Europei, dar Belgia și-a făcut singură meciul ușor, după ce a înscris încă din primul sfert de oră. Belgienii nu au luat piciorul de pe accelerație nici după ce s-au văzut în avantaj și, cu excepția unui sfert de oră din a doua repriză, au stat la conducerea jocului până pe final.

Dacă Belgia a venit cu sarea și piperul spectacolului, Ungaria a pus paprika peste, printr-o evoluție curajoasă, total lipsită de complexe. Tupeul vecinilor noștri i-a adus de destule ori în fața porții lui Courtois, pe care l-au și întins în câteva rânduri, dar asta i-a și expus raidurilor pe contraatac ale lui Hazard și compania. După ce le-a luat 70 de minute să-și regleze ultima pasă și tirul, belgienii au trecut în sferturi cu cel mai mare scor de până acum de la EURO, 4-0.

Meciul

Belgia și-a luat în serios statutul de mare favorită a unei jumătăți de tablou ce duce spre finală și a forțat golul încă din primul minut în meciul cu una dintre marile surprize ale competiției.

În minutul 10, la o lovitură indirectă bătută excelent de De Bruyne, au apărut cu doi oameni liberi în fața lui Kiraly „bacsi”. Vârful Lukaku a trecut puțin pe sub minge, dar fundașul Alderweireld a venit perfect la “dublaj” și a trimis în plasă. Tot De Bruyne a inspirat și următoarele ocazii ale trupei lui Wilmots. Cea mai mare dintre ele a fost lovitura liberă din minutul 34, pe care Kiraly a deviat-o, el știe cum, în bară. Până în minutul 38, singura fază notabilă la poarta belgiană a fost un luft de zile mari al portarului Courtois, la o pasă în spate venită dinspre un fundaș: mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Dar ungurilor nu le-a lipsit tupeul, vizibil până la urmă la șuturile bune ale lui Lovrencsics și Dzudzak, din minutele 38 și 40. Numai că fazele lor de atac s-au sfârșit prea des la 30 de metri de poarta adversă. Belgienii au reușit zeci de intercepții în acea zonă, însă au ratat cu mare nonșalanță duiumul de contraatacuri duse în superioritate numerică.

Maghiarii au început mai bine partea secundă, dar dramul acela de noroc care le-a vârât mingea (de tri ori) în poarta Portugaliei le-a lipsit acum, când au avut în față nu doar fundași mai inspirați, ci și pe Courtois, unul dintre portarii de top ai Europei.

După minutul 75, Marc Wilmots a făcut două schimbări foarte inspirate. Mai întâi Batshuayi, intrat în locul lui Lukaku, a marcat la prima atingere de balon, și imediat a venit golul superb al căpitanului Hazard. Meciul avea să fie închis de o altă rezervă de clasă, Carrasco, în minutul 90. Chiar și așa, ungurii nu au renunțat la atac și au avut și ei șansele unui gol care le-ar fi premiat curajul adesea nebunesc.

Oamenii-cheie

Cu un gol și o pasă de gol pe final de meci, marea vedetă a belgienilor, Eden Hazard, întregește cea mai bună evoluție a sa la acest turneu final. Descătușarea de după gol poate fi semnalul unei treziri de care Belgia are mare nevoie în fazele superioare ale competiției.

La rândul său, într-o primă repriză în care nici Hazard, nici ceilalți colegi ai săi din atac nu au fost prea inspirați, De Bruyne a adus un plus de luciditate concretizat în cele mai bune ocazii ale echipei sale.

Ce urmează

Pentru Belgia urmează duelul cu Țara Galilor, ultima echipă-surpriză de pe tabloul sferturilor de finală ale optimilor EURO 2016. Teoretic, cel mai accesibil sfert, dar Țara Galilor va fi, cu siguranță, mai pragmatică decât Ungaria din optimi.