CSM București își ia revanșa cu Râmnicu Vâlcea, câștigă Supercupa României, dar tremură dintr-un motiv mai vechi: accidentările

Lead.ro 25 august 2019

Prieteni, după primele două meciuri oficiale ale sezonului, un lucru e limpede: handbalul românesc arată în continuare foarte bine. De fapt, la nivelul echipelor de club, parcă n-a mai arătat așa de bine de câțiva ani. Și lucrul ăsta a devenit evident la Brașov, într-o Sală a Sporturilor plină ochi pentru Supercupa României la handbal masculin și feminin.

După ce handbaliștii lui Dinamo, campionii României, au câștigat trofeul în fața Timișoarei, 26-24, la capătul unui meci echilibrat și spectaculos, a venit rândul primului episod dintr-un duel CSM București – SCM Râmnicu Vâlcea care promite să ne ofere un sezon pe cinste – și chiar mai mult de atât.

Cu o echipă mult schimbată (din nou) față de sezonul trecut și cu Tomas Ryde, selecționerul României, pe bancă, CSM n-a jucat prea bine în meciurile de pregătire (mai multe înfrângeri decât victorii), dar a ajuns la Brașov cu ambiția revanșei: anul trecut, Vâlcea a câștigat Supercupa României și a prins astfel curajul să atace supremația CSM-ului și-n campionat.

De data asta, primul capitol s-a scris diferit.

Cu Cristina Neagu doar pe bancă, încă nerefăcută, dar cu Andrea Lekic și Nora Mork recuperate la timp pentru startul de sezon, CSM București a început mai bine.

Și asta chiar dacă suporterii vâlceni au câștigat rapid meciul din tribune, unde au făcut o gălăgie de zile mari, demnă de această rivalitate care nu poate decât să crească nivelul handbalului feminin românesc. Și la cum s-a jucat în acest derbi de început de an, nu putem decât să așteptăm actuala ediție a Ligii Campionilor, unde CSM București nu poate accepta nimic mai puțin decât prezența în Final4, iar SCM Râmnicu Vâlcea – întărită și ea față de anul trecut – poate ajunge departe. Cu atât de multe jucătoare din Naționala României de ambele părți, asta nu poate fi decât o veste bună.

Cu o concurență de speriat pe fiecare post, Florenti Pera și Tomas Ryde vor consuma multă energie în a-și alege cea mai bună formulă. De inspirația lor va depinde, într-o bună măsură, succesul acestor echipe în actualul sezon.

De pildă, în primele minute, când CSM a marcat la fiecare atac, dar n-a reușit să se desprindă, motivul era destul de clar: în poartă, Yuliya Dumanska era mai în formă decât Grubisic. Așa că după doar 10 minute, Ryde s-a decis să o trimită în teren pe Denisa Dedu, una dintre multele jucătoare sosite la București anul acesta, și decizia urma să conteze enorm: formată chiar la Brașov, Denisa a fost una dintre cele mai importante jucătoare ale CSM-ului, și asta într-un meci în care Andrea Lekic sau Crina Pintea – care avea să fie aleasă cea mai bună jucătoare a meciului – s-au remarcat și ele.

Crina s-a bătut în stilul ei, de câteva ori chiar cu trei-patru adversare (pe care le-a și dărâmat), și a adus necazuri mari în mijlocul semicercului advers. La primul timeout al meciului, când echipa lui era condusă cu două goluri, Florentin Pera și-a rugat jucătoarele să aibă și mai mare atenție la Crina. Dar cum să o oprească, când pivotul României – aleasă cel mai bun pivot al Europeanului din decembrie – a alternat rezolvările în forță cu cele de finețe, parcă pentru a le zăpăci și mai mult pe apărătoarele centrale ale SCM-ului.

SCM, lipsită și de creativitatea coordonatoarei Alicia Fernandez, a avut prima ocazie să treacă înainte abia după 22 de minute, dar Dedu s-a opus fantastic și CSM a făcut, în doar trei secunde, 12-11.

Acesta pare să fie unul dintre lucrurile pe care suedezul Ryde a reușit deja să le inspire: în atac, CSM joacă într-o altă viteză față de anul trecut.

Cu toate astea, Vâlcea nu s-a lăsat întrecută nici aici și a reușit să facă 13-12 câteva minute mai târziu, inspirată de excelenta Iryna Glibko, motorul și mintea acestei echipe care are, totuși, mare valoare pe fiecare post.

De altfel, nu valoarea a lipsit echipei din Vâlcea, dar parcă pregătirea fizică și prospețime mentală. După ce la pauză s-a intrat cu două goluri avans pentru CSM (16-14), și acestea obținute în ultimele secunde, Vâlcea a căzut neașteptat în debutul părții secunde, chiar după ce Nora Mork a ieșit accidentată (și toată lumea speră să nu fie vorba de ruptura de ligamente care a chinuit-o în ultimii ani).

Motivate parcă de accidentarea colegei lor, jucătoarele CSM-ului au crescut și mai tare viteza de joc și s-au desprins imediat la trei, patru și chiar cinci goluri, ajutate și de intervențiile numeroase ale Denisei Dedu. După 15 minute din repriza a doua, când umerii jucătoarelor de la Vâlcea căzuseră, meciul părea deja jucat: mult mai iuți pe fază ofensivă, unde colaborarea Lekic-Pintea a mers strună, iar interii – chiar și specialista în defensivă Gabi Perianu – au fost în zi de aruncare, jucătoarele CSM-ului au închis cu totul meciul când apărarea lor din zonă centrală a închis-o definitiv pe Glibko. Rămasă fără idei în atac, SCM a jucat ultimele minute conștinetă că prima bătălie a fost deja pierdută.

Tocmai Denisa, din poartă în poartă, a stabilit și scorul final, 29-22, o diferență evidentă doar în partea a doua, dar un scor și un trofeu care va aduce multă încredere echipei din București, mai ales că CSM a reușit la Brașov cel mai bun meci al său din ultimele luni.

"Tigroaicele" #CSMBucuresti au invins SCM Rm. Valcea 29-23 si au castigat #SupercupaRomaniei🏆#CSMB #OrasulTau #EchipaTa

Gepostet von CSM Bucuresti Oficial am Sonntag, 25. August 2019

Primele declarații

„Diferența s-a făcut în primul rând pe greșelile noastre personale. Probabil că presiunea pe echipa noastră a fost prea mare, toata lumea a vorbit că suntem campionii României”, a spus Pera, ușor iritat, înaintea festivității de premiere. „Nici n-am avut întreaga echipă azi”, a continuat el: „S-a simțit în special absența Aliciei Fernandez, o jucătoare foarte importantă pentru noi. De asemenea, greșelile personale, le-am făcut cadou multe goluri, nu ne-a surprins cu absolut nimic CSM București, am avut cred 15 greșeli individuale. Și nu mai vreau să discut de cele șase faulturi în atac foarte clare care nu au fost date. Dar asta e situația, noi trebuie să ne vedem de jocul nostru, să ne remediem. Au fost jucătoare cu randament bun, dar și unele jucătoare care mai au lucruri de îmbunătățit. Asta, e primul meci, știam că suntem la început. Dar eu am un feeling că în campionat vom fi peste ele.”

Denisa Dedu, una dintre cele mai bune handbaliste ale CSM-ului, a spus că ea și colegele ei se așteptau la un meci tare, „dar mă bucur că am reușit să câștigăm. Vreau să le mulțumesc colegelor pentru lupta arătată și publicului care ne-a susținut pe tot parcursul meciului. Ne doream să debutăm cu dreptul, mai ales în formula aceasta. Nu e vorba de revanșă, noi ne dorim să câștigăm fiecare meci.”