David Popovici se califică în finala de la 100 de metri

Lead.ro 26 iulie 2023
Proiect susținut de
× Proiect susținut de

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 de metri liber de la Campionatele Mondiale de natație de la Fukuoka.

David a pornit în prima semifinală de la 100 de metri de pe culoarul al treilea, a întors al 5-lea la 50 de metri și a avut un final puternic, încheind cursa pe locul al doilea, la patru sutimi după ungurul Nandor Nemeth (47:62)

Timpul lui David a fost de 47:66.

După desfășurarea celei de-a doua semifinale, câștigată de britanicul Richards (47:47), secondat de australianul Chalmers, David intră în finală cu al cincilea timp.

De notat că cinci sportivi din semifinala lui David au obținut calificarea; doar trei din cealaltă semifinală.

Finala probei de 100 de metri este joi, 27 iulie, de la ora 14:20.

David n-a avut decât câteva ore de odihnă după finala de la 200 de metri, în care s-a clasat al patrulea ieri; a revenit în această dimineață pentru seriile de la 100, în jurul orei locale 11, calificându-se cu al șaselea timp în semifinale, la 47:90 secunde.

Înotătorul român este deținătorul titlului mondial în proba de 100 de metri, performanță reușită la Budapesta, în iunie 2022, când David a câștigat aurul la 100 și 200 de metri liber, o dublă pe care doar Jim Montgomery a mai reușit-o. Și asta în urmă cu 50 de ani.

David este, de asemenea, deținătorul recordului mondial în această probă, după ce a câștigat entuziasmant finala probei de 100 de metri liber la Campionatul European de natație de la Roma, doborând un record mondial care stătea în picioare din 2009: 46,86!

Citește AICI și ce a spus David după calificarea în finală.