La un pas de Campionatul European: Naționala feminină de fotbal scoate un 0-0 în Portugalia, barajul se decide la Cluj

Ciprian Rus 21 octombrie 2016

Un gol i-a lipsit României să se califice în premieră la Campionatul European de Fotbal feminin. Un gol în plus i-ar fi fost de ajuns să termine pe locul 1 în grupă, un gol îi mai lipsește și acum pentru a-și adjudeca barajul cu Portugalia și pentru a reuși o performanță uriașă pentru fotbalul feminin din țara noastră.

România a scos un rezultat foarte bun vineri seară, 0-0 în deplasarea din prima manșă a barajului de calificare împotriva Portugaliei. În fața unei echipe mai tehnice, dar și mai greoaie, jucătoarele noastre s-au apărat organizat și au risipit, minut după minut, emoțiile din startul partidei, când ibericele au beneficiat de un penalti și au pus constant presiune pe careul de 16 metri al Andreei Părăluță.

Portarul României și al lui Atletico Madrid a reușit să prindă mingea trimisă în bară de Claudia Neto și a dat sigurață tot meciul echipei noastre.

Fetele lui Mirel Albon au gestionat foarte bine meciul după pauză. Au fragmentat jocul cu multă maturitate și le-a lipsit doar puțină claritate pentru a amenința mai serios poarta portughezelor. Omogenitatea a fost punctul forte al echipei noastre, care a terminat pe teren cu opt jucătoare de la Olimpia Cluj, campioana României.

După acest 0-0 în deplasare, aportul clujencelor va fi și mai important marți, în meciul retur, care se va juca chiar la Cluj, pe stadionul CFR. E arena pe care clujenii au făcut istorie împotriva unor trupe ca Chelsea, Manchester sau Bayern Munchen; acum, campioanele din Cluj au șansa de a face și ele istorie în tricoul galben al Naționalei.

Jucătoarea partidei

Într-un meci de uzură, fără valențe tehnice deosebite, în care cea mai bună jucătoare de pe teren a fost și cea care a ratat penaltiul din minutul 10, remarcata partidei a fost căpitanul echipei României, Florentina Olar. Forțat de schimbările tactice de după pauză și de accidentarea unor jucătoare, Mirel Albon a mutat-o pe Olar pe trei posturi diferite pe durata partidei. Florentina a jucat excelent, calificativ pe care îl merită și portarul Andreea Părăluță.

Mirel Albon: “Fetele vor prinde încredere”

“Sunt foarte mulțumit de rezultat. Îmi era puțin teamă de emotivitatea fetelor. Am început greu, portughezele au dominat meciul, dar sunt bucuros că am reușit un rezultat care ne menține în cărțile calificării. Fetele noastre vor prinde încredere după acest rezultat, avem jucătoare care au potențialul de a crește de la meci la meci și cred că vom tranșa calificarea la Cluj”, a declarat după meci selecționerul Mirel Albon.