România câștigă rapid primele medalii la Campionatele Europene de Lupte de la Novi Sad

Andreea Giuclea 3 mai 2017

Campionatele Europene de Lupte pentru seniori, care au loc în perioada 2- 7 mai la centrul polivalent SPENS din Novi Sad (Serbia), au debutat bine pentru delegația României. Încă din prima zi, aceasta și-a îndeplinit obiectivul de a aduce două medalii: Andrei Dukov a cucerit medalia de argint la categoria 57 de kilograme, stilul liber, iar Alina Vuc a câștigat medalia de bronz la categoria 48 de kilograme.

Andrei, sportiv în vârstă de 29 de ani, legitimat la CSA Steaua, l-a învins în optimi pe sârbul Aleksandar Mancic (10-0), în sferturi a trecut de spaniolul Levan Metreveli Vartanov (7-2), iar în semifinale de turcul Suleyman Atli (7-6).

În lupta pentru aur a fost învins cu 9-0 de azerul de origine georgiană Ghiorghi Edişeraşvili. Anul trecut, românul a câștigat medalia europeană de bronz.

În întrecerea feminină, Alina Vuc a cucerit medalia de bronz la categoria 48 kg, după ce a învins-o pe poloneza Anna Lukasiak în meciul pentru bronz. Sportiva în vârstă de 23 de ani (legitimată tot la CSA Steaua), a trecut mai întâi de Karalina Tjapko (Letonia) și de olandeza Jessica Cornelia Francisca Blaszka, dar a pierdut semifinala cu azera Maria Stadnik. La ediția din 2016 a Campionatelor Europene, Alina a câștigat argintul. Tânăra luptătoare a participat și la Jocurile Olimpice de la Rio, unde a pierdut în optimi.

Rezultatele bune din Serbia completează un început bun de an pentru Federația de Lupte, cum subliniază și Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, într-un comunicat de presă. Tot la Novi Sad, în cadrul unui congres care a precedat Campionatul European, Răzvan Pîrcălabu, Președintele Federației Române de Lupte, a fost ales membru al biroului executiv al orului european de specialitate, iar România a primit acceptul de a organiza (după o pauză de 39 de ani) ediția de anul viitor a Campionatelor Europene pentru seniori.

”Mulțumesc tuturor celor care au contribuit la această dublă realizare! Funcția de membru în biroul executiv UWW Europe și organizarea Campionatului European de seniori 2018, după o pauză de 39 de ani, la București! Capitala luptelor va fi anul viitor în România”, a scris pe Facebook Răzvan Pîrcălabu. Oficialul român va fi membru în cadrul Federației Europene în următorii patru ani, urmând să ocupe prin rotație și postul de vicepreședinte al forului continental.

”Felicitări din tot sufletul atât președintelui forului nostru de lupte cât și celor doi sportivi Andrei Dukov și Alina Vuc. Sper ca performanțele lor să-i motiveze în plus pe ceilalți componenți ai lotului, iar până la finalul competiției cât mai mulți români să urce pe podium”, a spus Mihai Covaliu.

În ziua a doua a competiției concurează George Bucur (65 kg), Estera Dobre Tămăduianu (53 kg) și Kriszta Incze (60 kg).