Barcelona o amețește într-o singură repriză pe Sevilla, Real Madrid câştigă cu rezervele la Leganes. Urmează meciurile decisive

Danny Coposescu 6 aprilie 2017

Acum o lună, meciul ăsta ar fi fost o luptă între două candidate la titlu. Acum o lună, cele două echipe s-ar fi bătut pe Camp Nou pentru rolul de principală urmăritoare a liderului. Dar acum o lună, Sevilla încă zbura, iar Jorge Sampaoli era revelaţia campionatului.

Poate că înfrângerea seacă de aseară, 0-3 contra Barcelonei, nu şterge admiraţia pe care o merită antrenorul argentinian, care l-a înlocuit pe Unai Emery cu mai mult succes decât ar fi crezut cineva. Dar seria groaznică prin care trece Sevilla ameninţă să şteargă cu buretele o bună parte din munca grea pe care echipa a depus-o sezonul ăsta. Eşecul, pecetluit în opt minute de coşmar în prima repriză, se adaugă seriei de şase meci fără victorie pentru Sampaoli, care e în pericol să piardă calificarea directă în sezonul următor de Champions League. Atletico Madrid a depăşit-o pe Sevilla după ce a învins-o pe Real Sociedad cu (clasicul) 1-0.

Ca şi întreg sezonul ăsta, totul a început atât de promiţător pentru Sevilla. N’Zonzi a ratat singur cu Ter Stegen, fazele fixe au dat bătăi de cap Barçei, iar tripleta gazdelor a fost trecută sub controlul apărării. Şi apoi, brusc, „fatal system error“. Între minutele 25 şi 33, Sevilla a greşit cât pentru un meci întreg şi a invitat-o practic pe Barcelona să marcheze de trei ori.

Întâi Suarez, după un atac purtat în doi, alături de Messi, contra jumătate din echipa Sevilliei. Apoi Messi, care a finalizat o contră (pornită mai degrabă de adversari) în care Barça a scăpat cu patru oameni contra trei fundaşi. În fine, încă o dată Messi, cu un voleu-bombă, după ce Sevilla a refuzat cu încăpăţânare orice şansă de a degaja mingea din careu.

Jocul s-a terminat în acele opt minute. În timp ce Barcelona continuă se privească ameninţător spre Real Madrid, pentru Sevilla, problemele se ţin lanţ. Mulţi, inclusiv Sid Lowe, de la The Guardian, văd colapsul andaluzilor ca pe o urmare directă a deciziei directorului sportiv, Ramon Rodriguez Verdejo, sau pur şi simplu „Monchi“, de a părăsi echipa din vară. Fostul portar şi-a anunţat plecarea săptămâna trecută, după 17 ani petrecuţi în rolul care a făcut-o pe Sevilla mare. Când Monchi făcea trecerea de la teren la birou, clubul era în divizia secundă. Au urmat aproape două decenii şi nouă trofee majore, pe lângă o pletoră de jucători crescuţi şi vânduţi pe bani buni granzilor Europei. Cum spune şi presa spaniolă, Sevilla e deprimată de plecarea lui Monchi, şi asta se vede în joc.

Între timp, Real Madrid a demonstrat din nou cât de puternic e lotul lui Zinedine Zidane şi cât de priceput e francezul în a-i ţine fericiţi chiar şi pe cei care petrec mai mult timp pe bancă decât pe teren. Nouă schimbări a făcut Zidane faţă de 11-le de start din weekend. Fără Ronaldo, Bale sau Benzema, madrilenii au trecut cu bine de prima deplasare din istorie pe Estadio Municipal de Butarque, stadionul lui Leganes. 86 de ani a aşteptat micuţa echipă de la periferia Madridului să-şi găzduiască iluştrii vecini.

O primă repriză nebună a făcut aşteptarea să merite. Cinci goluri şi-au împărţit echipele, iar după primele trei, ai fi zis că suporterii care au umplut tribunele vor asista la un măcel. James Rodriguez şi Morata (de două ori) au făcut 3-0 după nici jumătate de oră. Zece minute mai târziu, însă, Leganes o ameţise pe Real cu două goluri rapide şi vuietul de pe Butarque parcă îi împingea în poartă pe jucătorii lui Asier Garitano. Numai că repriza s-a încheiat şi, odată cu ea, parcă şi farmecul meciului. După pauză, oaspeţii au ieşit concentraţi şi au curmat orice idei de revenire în minutul 48, prin golul de hat-trick al lui Morata.

Zidane şi-a îndeplinit obiectivele: trei puncte şi odihnă importantă pentru vedetele sale înaintea derbiului de sâmbătă cu Atletico Madrid, care s-ar putea să schimbe (sau să confirme) multe în lupta pentru titlu. Pentru Real urmează apoi deplasarea în Bavaria, pentru dubla cu Bayern din sferturile Ligii Campionilor,