Cronica unei înfrângeri anunțate: România pierde în Polonia, iese din calculele calificării pentru Mondialul din Rusia

Ciprian Rus 10 iunie 2017

Terminată cu doar trei ore înainte de startul meciului de la Varșovia, finala de la Roland Garros a Simonei Halep ne-a golit cu totul de emoție. Dacă Simona ar fi jucat pe vremea “Generației de Aur”, ziua de azi ne-ar fi lăsat, probabil, în pragul infarctului.

Numai că echipa națională de acum, cu fotbalul său previzibil, nu ne mai dă prea multe motive de emoție de mai bine de un an deja, de la meciul cu Franța din deschiderea EURO 2016.

Obligată să câștige pentru a mai rămâne cu șanse de calificare la baraj, România a intrat în jocul de sâmbătă seara cu cinci fundași și patru mijlocași și a tras primul șut pe poartă la 0-3, în minutul 75.

Testat în meciul de la Cluj cu Danemarca, modulul cu cinci jucători pe linia de fund nu a dat rezultate contra Poloniei: apărarea noastră și-a arătat fragilitatea și pe flancuri, și pe centru, într-o primă repriză în care Tătărușanu a fost cel mai bun om al României.

Doar o jumătate de oră s-a agățat Polonia de jocul încâlcit al alor noștri. Chiar fără să forțeze, doar pe greșelile noastre, liderul grupei s-a dus la 3-0 după minutul 60. A fost mai întâi un fault inutil al lui Săpunaru și un penalti transformat de superstarul gazdelor, Lewandowski, apoi o greșeală de marcaj la un corner, care l-a propulsat spre gol pe același Lewa, și tot atacantul lui Bayern a făcut tripla, după încă un penalti gratuit.

Cu Stancu, Grozav și Hanca în teren, “tricolorii” au arătat fotbal doar după 3-0, când Stancu a și marcat în poarta lui Szczęsny. Prea puțin și prea târziu: România iese din lupta calificării la jumătatea campaniei pentru Mondiale, cu doar 6 puncte după șase meciuri.

Declarații

„Ne-am așteptat la un rezultat mai bun. E normal ca lumea să fie dezamăgită. Am luat trei goluri din nimic și n-am trezit prea târziu. Trebuie să investim în tineri, în generațiile viitoare și să fim uniți în jurul Naționalei.” – Christoph Daum, selecționerul României

„Cred că naționala are jucători buni, dar nu are un lider și nu are o idee de joc. Aș fi vrut să văd o echipă care joacă și ne încântă, chiar dacă nu obțineam un rezultat bun.” – Ciprian Marica, fost internațional